Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
Małe dziecko płacze - Najczęstsze choroby oczu u noworodków i młodszych dzieci

Najczęstsze choroby oczu u noworodków i młodszych dzieci

Choroby oczu u dzieci, mogą pojawić się w różnym czasie i bez wyraźnej przyczyny. Również noworodki, nie są od nich wolne, dlatego zaraz po urodzeniu dziecka, pamiętaj o zrobieniu badań pod kątem wad wrodzonych i infekcji. Zaniedbywane, bądź leczone bez konsultacji z lekarzem, mogą doprowadzić do powikłań i zająć dalsze partie oka, w tym układ nerwowy, z którym oko jest połączone.

Choroby oczu u noworodków

Jedną z najczęściej występujących infekcji, dotykających dzieci wkrótce po urodzeniu, jest ropiejące oko. Problem ten, dotyczy bardzo dużej grupy i zwykle wynika z zablokowania przewodów nosowo-łzowych. Odpowiadają one za odprowadzanie łez z oczu, do przestrzeni znajdującej się w pobliżu nosa. W sytuacji, gdy jest to niemożliwe, a dzieje się tak, gdy przewód jest zatkany, nadmiar łez gromadzi się w oku i może dojść do jego zainfekowania.
Jeśli zauważysz żółtą wydzielinę w oku swojego dziecka, wystarczy, że przemyjesz je solą fizjologiczną. Możesz do tego dołączyć delikatny masaż przewodów nosowo-łzowych, znajdujących się blisko nosa, pod kącikiem oczu.
Gdyby jednak stan ten utrzymywał się dłużej niż dwa dni lub pojawią się dodatkowe objawy w postaci podwyższonej temperatury, czy obrzęku powiek, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Retinopatia wcześniaków

U dzieci, które urodziły się przed planowanym terminem, naczynia siatkówki, nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Rozrost tkanki łącznej, towarzyszący unaczynieniu, przyczynia się do powstania w ciele szklistym oka i w siatkówce, patologicznych proliferencji naczyniowowłóknistych. Odwarstwiają one siatkówkę i wypełniają wnętrze gałki ocznej. Całość, może doprowadzić do upośledzenia widzenia.

Siatkówczak, nazywany także retinoblastomą

To bardzo groźny nowotwór wewnątrzgałkowy. Zwykle, atakuje jedno oko, a jego pierwszym objawem jest biały odblask z dna oka. Dostrzec go można między innymi na zdjęciach, zrobionych przy użyciu lampy błyskowej. O siatkówczaku może też świadczyć nagłe pojawienie się zeza u twojego dziecka. Gdy tylko to zauważysz, bezzwłocznie zgłoś się do lekarza.

Nowinki technologiczne, a choroby oczu u dzieci

Nie tylko choroby oczu u noworodków, spędzają sen z powiek rodziców. Również młodsze dzieci, nie są wolne od różnego rodzaju schorzeń tego ważnego narządu w ciele człowieka. Jedną z dolegliwości, która pojawiła się nie tak dawno, jest pediatryczny zespół suchego oka. Od zwykłego zespołu suchego oka, różni się przyczyną powstania. Co zatem jest źródłem w tym przypadku? Urządzenia, od których uzależniają się nie tylko dzieci, ale i dorośli. Mowa tu o smartfonach, laptopach, komputerach, czy tabletach, coraz częściej używanych przez najmłodszych domowników. By objawy ustąpiły, samo leczenie farmakologiczne nie wystarczy. Okulista dziecięcy na pewno zaleci również, ograniczenie korzystania z tych urządzeń.

+48 508 904 736