Onkolog dziecięcy to specjalista, który zajmuje się leczeniem najmłodszych pacjentów onkologicznych, dzieci oraz młodzieży, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia. Zdarza się, iż los stawia przed nami przeszkody, które dotykają nas lub członków naszej rodziny. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi najnowsza medycyna, a precyzując dokładnie – onkolog dziecięcy. Jest to specjalista, który pomoże nie tylko we właściwym zdiagnozowaniu choroby nowotworowej u małego pacjenta, lecz także będzie w stanie prowadzić dziecko w trakcie leczenia lub zabiegów chirurgicznych.
Dlaczego pierwsza wizyta u onkologa dziecięcego jest tak ważna?
Spotkanie z onkologiem dziecięcym odbywa się niemal natychmiast, jeśli mamy skierowanie i rejestrujemy się w Poradni Chirurgii Onkologicznej, Poradni Genetyki Onkologicznej lub w podobnych jednostkach medycznych państwowych, spółdzielczych lub prywatnych. Warto pamiętać o tym, iż onkolog dziecięcy i spotkanie z nim nie oznacza automatycznie najgorszego, najczarniejszego scenariusza. Pierwsza, bardzo ważna wizyta, to przede wszystkim rozpoznanie problemu poprzez zebranie, skompletowanie wywiadu. Podejmuje się tego zazwyczaj sam onkolog dziecięcy lub doświadczona pielęgniarka onkologiczna. Upraszczając kwestie proceduralne – założona zostaje wtedy historia choroby oraz przyjęte do teczki pacjenta wszelkie skierowania. Po uzyskaniu wywiadu udajemy się do gabinetu gdzie czeka już na nas onkolog dziecięcy. Wówczas, najczęściej w trakcie rozmowy podmiotowej (zwanej fachowo anamnezą) na temat potencjalnych dolegliwości, zostaje przeprowadzone badanie fizykalne, czyli przedmiotowe.
Ale zanim przestąpimy próg poradni onkologii dziecięcej, musimy podjąć trud samodzielnego przygotowania do pierwszej wizyty. Optymalną sytuacją jest, gdy nie tylko my, samotnie odwiedzamy poradnię, lecz jest z nami bliska osoba, będąca dla nas emocjonalnym wsparciem. Dzwoniąc wcześniej do placówki lub zaglądając na jej stronę internetową, dowiemy się z jakim zestawem pytań w czasie wywiadu będziemy mieć do czynienia. Pamiętajmy także o tym, iż najczęstszym wymaganiem wobec małego pacjenta jest, by był ona lub on, na czczo w dniu wizyty.
Co należy do meritum pracy onkologa dziecięcego?
Onkolog dziecięcy to przede wszystkim wysoko wykwalifikowany lekarz-specjalista, którego sednem działalności medycznej jest rozpoznanie, diagnoza i przeprowadzenie leczenia takich schorzeń nowotworowych wieku dziecięcego jak: małopłytkowość, leukopenia, niedokrwistość, neutropenia, a także innych chorób hematologicznych i nowotworów złośliwych. To onkolog dziecięcy (w porozumieniu z innymi specjalistami, w tym, psychologiem onkologicznym) podejmuje wiążące, dalsze decyzje co do: przebiegu leczenia, zapoczątkowania określonej terapii, w tym radio lub chemoterapii, tudzież terapii farmakologicznej. To onkolog dziecięcy ma także najwyższe kompetencje, by zadecydować o nieodzownym i koniecznym zabiegowym usunięciu nowotworów złośliwych.
Dobry onkolog dziecięcy będzie zdawał sobie sprawę, iż rozwój choroby nowotworowej przebiega w nieco innym trybie u dzieci, a inaczej rozwija się w organizmach dorosłych. W związku ze stosunkowo szybkim postępem choroby nowotworowej w najbardziej złośliwych podtypach, konieczna jest jak najszybsza konsultacja z onkologiem dziecięcym. Szybka i dokładna diagnoza to olbrzymie wparcie dla skutecznego leczenia, drugim zaś jest fakt, iż mali pacjenci niezwykle pozytywnie reagują na wdrażane terapie.