Centrum medyczne – Warszawa

DERMATOLOG dla dzieci i dorosłych - zapraszamy na konsultacje!

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 08:30 - 20:00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
Gabinet EKG jest czynny w godzinach pracy kardiologa oraz:
Wtorek i Środa: od 8:00 do 11:00

Badanie EKG pozwala na bezbolesne i nieinwazyjne monitorowanie pracy serca, dzięki czemu można wykryć ewentualne zaburzenia jego pracy. Pomiar ten wykonuje się za pomocą elektrod, które podpinane są do klatki piersiowej i kończyn osoby badanej. W gruncie rzeczy analiza ta polega na porównaniu napięcia z dwóch elektrod, a następnie - na konwersji przebiegu elektrycznego do formy rysunkowego diagramu. To właśnie na jego podstawie lekarz dokonuje diagnozy pracy serca i - w razie potrzeb - stosuje konkretne formy leczenia.

Kiedy wykonuje się badanie EKG?

Badanie to wykonuje się tylko u określonych osób, u których istnieje ryzyko wystąpienia:

- złożonych chorób układu sercowo - naczyniowego w tym miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca i arytmii,
- wad wrodzonych serca, które mają przełożenie na jego nieprawidłową pracę,
- zapalenia mięśnia sercowego (np. w ramach powikłań po chorobach zakaźnych),
- operacji serca, jako sposób kontroli jego pracy po zabiegu.

Badanie EKG wykorzystuje się również zapobiegawczo, np. w trakcie zaawansowanych i złożonych badań medycyny pracy. Dzięki temu można już na wczesnym etapie, wykryć ewentualne zjawiska chorobowe i już wtedy rozpocząć ich kompleksowe leczenie.


Przebieg badania EKG - co warto wiedzieć?

 

Badanie elektrokardiografem ma bardzo prosty przebieg, choć samo w sobie jest dość skomplikowane. Rozpoczyna się ono od bezpośredniego przygotowania pacjenta, które polega przede wszystkim na zdjęciu przezeń wszystkich metalowych dodatków. Ich bliskie sąsiedztwo w trakcie badania, może w znaczny sposób utrudnić jego przebieg. Następnym krokiem jest usunięcie górnej części odzieży (w tym biustonoszy) i w miarę wygodne położenie się na odpowiednio przygotowanym miejscu. Samo badanie trwa bardzo krótko, bo maksymalnie 5 minut. Po jego zakończeniu (jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych) można wstać i się ubrać.

Jak i gdzie należy umiejscowić elektrody?

Skuteczność badania elektrokardiografem zależy w głównej mierze od prawidłowego umiejscowienia wszystkich elektrod. Przed ich założeniem pacjent musi położyć się płasko na plecach i - koniecznie - ułożyć ręce wzdłuż ciała. Przed rozpoczęciem badania pielęgniarka nakleja elektrody na klatce piersiowej i zapina specjalne klipsy na nadgarstkach kończyn. W celu zwiększenia przewodzenia elektrod, odpowiednie punkty na ciele należy wcześniej zwilżyć wacikiem.

 

ABC przygotowania do badania

Przed rozpoczęciem badania nie potrzeba wielodniowych przygotowań. Inaczej sprawa wygląda w przypadku przyjmowania leków o czym powinien wiedzieć lekarz zlecający wykonanie badania. Przed wykonaniem EKG można też zgolić owłosienie klatki piersiowej, aczkolwiek krok ten jest praktykowany tylko w przypadku wystąpienia bujnego zarostu. Warto też pamiętać, by przed badaniem zwyczajnie... odpocząć. Wystarczy tylko pięć minut, by praca zdrowego serca wróciła do normy i to nawet po bardzo dużym obciążeniu.

EKG Wawer

Podsumowując, EKG to profesjonalne badanie serca, które może okazać się kluczowe w kontekście zapobiegania i leczenia wielu schorzeń układu krążenia.

ekg wawer

ekg warszawa wawer

 

Konsultacje z lekarzem

Wyniki badania EKG można skonsultować z kardiologiem lub internistą. Nasze centrum medyczne oferuje konsultacje z lekarzami wielu specjalności. Kardiolog Dr n. med. Dominika Pyszno-Prokopowicz specjalizuje się w kardiologii nieinwazyjnej z uwzględnieniem elektrokardiologii (EKG, Holter EKG, Holter ciśnieniowy, testy wysiłkowe) oraz echokardiografii.

ekg kardiolog wawer

+48 508 904 736