Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
Małe dziecko - Choroby oczu u dzieci - jak je rozpoznać

Choroby oczu u dzieci – jak je rozpoznać

Choroby oczu u dzieci mogę mieć różne podłoże, dlatego najlepiej, jeśli pierwszym objawom, od razu przyjrzy się specjalista. Zaleci on odpowiednie leczenie i podpowie, jak w przyszłości zapobiegać tego typu zmianom chorobowym.
By z jednej strony niepotrzebnie się nie martwić, a z drugiej nie przeoczyć czegoś ważnego, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, spoglądając każdego dnia w oczy dziecka.

Choroby oczu u dzieci – jak je rozpoznać

Najprostszym sposobem na wstępną diagnozę dotyczącą dolegliwości związanych z okiem dziecka, jest zwrócenie uwagi na wydzielinę.
Zwykłe poranne „śpioszki” w kącikach oczu, nie powinny wzbudzać żadnego niepokoju. Co innego, gdy zauważysz, że zlepione są rzęsy, a wydzielina na powiekach jest obfita. Gdy do tego okaże się, że dziecko ma gorączkę i cierpi z powodu bólu, konieczna będzie wizyta u lekarza.
W oczach zaczerwienionych, piekących, zmuszających do pocierania, może pojawić kilka odmian wydzieliny.
Gdy jest:

  • przezroczysta, podobna do łez – może oznaczać chorobę wirusową,
  • śluzowa – wskazuje na alergię,
  • żółta, mętna i gęsta – to oznaka infekcji bakteryjnej.

W niektórych przypadkach, wystarczą maści i krople. W innych, lekarz może zalecić podanie leków.

Bakteryjne i wirusowe choroby oczu u dzieci

Dziecko może się nimi zarazić na różne sposoby. Zarówno przez kontakt z chorym człowiekiem, jak i podczas korzystania z zakażonymi przedmiotami. W profilaktyce ważne jest wykształcenie nawyku mycia rąk i nie pocierania oczu dłońmi. Nie zawsze jednak uda się uniknąć choroby i wówczas nieunikniona będzie wizyta u lekarza.

Gradówka u dzieci

Gradówka jest przewlekłym zapaleniem gruczołu łojowego, który znajduje się wewnątrz powieki. Powstaje w wyniku infekcji bakteryjnej, choć bywa też wynikiem niedoleczonego jęczmienia.
Bywa, że pojawiający się na powiece, bezbolesny guzek, po kilku tygodniach zniknie. Gdyby chodziło o dorosłych, można sobie odpuścić wizytę u lekarza, ale nie w przypadku gradówki występującej u dzieci. Tę jak najszybciej powinien zobaczyć okulista, który przy okazji wykluczy guzki innego pochodzenia. Leczenie tym bardziej jest niezbędne w sytuacji, gdy gradówka powiększa się, robi się czerwona, a uciskając gałkę oczną powoduje ból i pieczenie.

Zapalenie spojówek

To jedna z najczęstszych zmian chorobowych narządu wzroku u dzieci. Zwykle trwa kilka dni i samo przechodzi, ale gdy źródłem są wirusy, należy zgłosić się do lekarza.
Zapalenie spojówek u dzieci, może mieć różne podłoże, stad wyróżnia się:

  • grzybicze zapalenie spojówek,
  • bakteryjne zapalenie spojówek,
  • wirusowe zapalenie spojówek,
  • alergiczne zapalenie spojówek.

Dodatkowo, gdy chodzi o noworodki, przyczyną zapalenia spojówek może być niedrożność przewodu nosowego lub związki chemiczne, aplikowanym do oczu noworodka. Choć w tym wieku, dolegliwość ta nie jest czymś poważnym, to zlekceważone jej, może doprowadzić do uszkodzenia wzroku, dlatego konieczna jest konsultacja lekarska.
Leczenie zapalenia spojówek, jego forma zależy od zdiagnozowanej przyczyny.

Jęczmień

Zwykle jęczmień jest wynikiem zakażenia gronkowcami, ale bywa też, że pojawia się z powodu pocierania oczu brudnym rękami, stanów zapalnych brzegów powieki oraz cukrzycy.
Objawia się jako miejscowe, ropne, ostre zapalenie powieki, tworzące się w obrębie jej niedrożnych i zmienionych zapalnie gruczołów.
Do okulisty warto się udać tuż po zauważeniu jęczmienia. Również w sytuacji, gdy doszło do obrzęku oka, wokół rogówki pojawiła się czerwona obwódka, a dziecko skarży się na zaburzenia widzenia, powinien zobaczyć to lekarz.

+48 508 904 736