Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
koronawirus a ciaża ginekolog

Koronawirus a ciąża

Koronawirus pokrzyżował plany życiowe wielu osobom. Okres pandemii jest trudny niemal dla każdego, postanowiliśmy więc sprawdzić w jaki sposób ten nieprzyjazny i potencjalnie niebezpieczny czas wpływa na osoby narażone jeszcze bardziej: ciężarne kobiety i ich nienarodzone dzieci. Poniżej można znaleźć najistotniejsze informacje, które pozwolą nieco rozjaśnić kwestię.

Koronawirus w ciąży – objawy

Jako że pandemia trwa już od ponad roku, możemy wskazać pewne zależności, jakie zostały zaobserwowane w tym czasie. Naukowcy dokładnie analizowali przypadki zachorowań na COVID-19 wśród kobiet ciężarnych i na szczęście, obecnie dostępne wyniki są optymistyczne.

Choć teoretycznie panie w stanie błogosławionym są bardziej narażone na ciężki lub średnio ciężki przebieg zakażenia w porównaniu z kobietami nieciężarnymi – w praktyce większość z nich przejawiała co najwyżej objawy grypopodobne w postaci bólów mięśniowych, gorączki (przy czym te dwa objawy były odnotowywane rzadziej), kaszlu i kataru. Poza ogólnym poczuciem rozbicia, niektóre ciężarne skarżyły się na szybsze występowanie uczucia zmęczenia podczas wykonywania codziennych czynności, jednak objawy zazwyczaj ustępowały w ciągu kilku-kilkunastu dni.

Zasadnicze wnioski naukowców wskazują, że ryzyko cięższego przebiegu zakażenia koronawirusem wśród kobiet w ciąży występuje w przypadku przekroczenia wieku 35 lat, występowania nadwagi bądź otyłości, chorób współistniejących, a także w przypadku niskiego statusu socjoekonomicznego chorej ciężarnej.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że jeśli ciężarna zachoruje w ostatnich tygodniach ciąży, wydaje się, że wzrasta u niej ryzyko porodu przedwczesnego, a także wystąpienia komplikacji, które doprowadzą do konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

Ryzyko dla dziecka – czy występuje?

Kolejną kwestią, która z pewnością zastanawia wielu przyszłych rodziców jest to, czy maluch zakażonej mamy jest narażony na zachorowanie – tak w trakcie porodu, jak również za pośrednictwem łożyska. Podczas gdy odnotowuje się, że znaczna część noworodków przychodzących na świat gdy mama przechodzi COVID-19 jest zarażona, w większości przypadków zachorowanie ma charakter lekki lub zupełnie bezobjawowy.

Nie oznacza to oczywiście, że nie należy monitorować malucha, jednak w chwili obecnej brak jest dowodów, które wskazywałyby na bezpośrednie zagrożenie dla życia zdrowego noworodka.

Ciąża a szczepienie – czy można szczepić się na koronawirusa w ciąży?

Część pań zastanawia się, w jaki sposób zabezpieczyć siebie oraz swoich bliskich przed ryzykiem zachorowania i ciężkiego przebiegu COVID-19. Jednym z takich rozwiązań jest szczepienie – jednak czy można przeprowadzić je w okresie ciąży?

Wszystkie obecnie stosowane w Polsce rodzaje szczepionek mogą być podawane kobietom ciężarnym, jeśli potencjalne korzyści, jakie może przynieść szczepienie, są większe niż ewentualne ryzyko. Można jednak spotkać się z odmową w punkcie szczepień, a ostateczna decyzja zawsze należy do lekarza kwalifikującego.

Podsumowanie

Jak widać, choć okres ciąży może nieść za sobą nieco większe ryzyko, wydaje się, że nie jest ono na tyle duże, by powodowało duży strach. Warto zadbać o siebie w trakcie ciąży poprzez odpowiednią dawkę ruchu oraz zdrową i zbilansowaną dietę, a także regularne kontrole lekarskie.

Ginekolog Wawer

Wiele z naszych pacjentek przeszło koronawirusa i były wśród nich kobiety ciężarne. Każdy z naszych lekarzy udziela również porad zdalnie. W centrum medycznym Lekarze z Radości pracują wysokiej klasy specjaliści z dziedziny ginekologii dr n. m. Robert Kulhawik, dr Maria Szypulska i dr Halina Nazaruk. Doświadczeni lekarze i nowoczesny sprzęt w postaci ultrasonografu wysokiej jakości prezentującego obraz USG 3D i 4D, sprawiają, że nasze pacjentki mają zagwarantowane bezpieczeństwo i opiekę medyczną na wysokim poziomie. W naszym punkcie pobrań, szybko i wygodnie można wykonać niezbędne badania laboratoryjne, pobrać wymazy oraz zrobić testy na obecność przeciwciał anty Sars-CoV-2, testy PCR i testy antygenowe na obecność koronawirusa.

+48 508 904 736