Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG STAWÓW, narządu ruchu: nadgarstek | łokieć | bark | kolano | staw skokowy

LOGOPEDA DZIECIĘCY - ZAPRASZAMY

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK i ŚRODĘ od 8:00 do 11:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt, Śr | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
testy-antygenowe-sars-cov-2-wawer

Testy antygenowe na obecność koronawirusa SARS-CoV-2

Od momentu, gdy świat obiegła wiadomość o rozprzestrzenieniu się groźnego wirusa SARS-CoV-2, naukowcy opracowują metody na jego rozpoznanie i leczenie. Dążą do tego, aby testy potwierdzające zakażenie były wszędzie dostępne, a ich wynik pojawiał się w jak najkrótszym czasie. Czas jest bardzo ważny w walce z każdą chorobą.

Rodzaje testów

Wiarygodnymi i jednocześnie rekomendowanymi przez Światową Organizację Zdrowia są testy genetyczne. Pozwalają one prawie w stu procentach potwierdzić lub wykluczyć zakażenie SARS-CoV-2. Początkowo testy genetyczne były wykonywane wyłącznie w szpitalach, ponieważ był to proces wieloetapowy, który wymagał specjalistycznego sprzętu i wykwalifikowanego personelu. W związku z tym cena tych testów była dość wysoka, a wynik najczęściej pojawiał się następnego dnia po pobraniu wymazu.

Testy antygenowe zyskały swoją ogromną popularność dzięki możliwości otrzymania wyniku po zaledwie 15 minutach od pobrania materiału do badania. W porównaniu do testów genetycznych są także znacznie tańsze, ale przy tym niestety znacznie mniej dokładne. Dodatkowo wykonanie testów antygenowych jest mniej skomplikowane, ale nadal niezbędna jest wykwalifikowana kadra lekarska, jak i odpowiedni sprzęt medyczny. Pielęgniarki, bądź lekarze przed pobraniem wymazu od pacjenta muszą założyć kombinezon ochronny, maseczkę, rękawiczki, ochronne buty oraz użyć środków dezynfekujących. Niemniej jednak antygenowy test na koronawirusa powinien charakteryzować się czułością powyżej 80%, jaką zaleca Światowa Organizacja Zdrowia, ponieważ niższa czułość testu może nie wykryć małej ilości cząsteczek RNA koronawirusa z badanego wymazu.

Kiedy wykonać test na koronawirusa?

To, kiedy należy wykonać test, zależy przede wszystkim od tego, czy ma wykryć aktywną infekcję COVID-19, czy tylko potwierdzić przebycie choroby. Zatem, aby potwierdzić infekcję, należy jak najszybciej wykonać test od momentu, gdy tylko pojawiły się objawy lub pacjent miał kontakt z osobą, u której zakażenie zostało potwierdzone. Podstawowymi objawami zakażenia są głównie infekcje górnych dróg oddechowych, utrata smaku lub węchu, gorączka, suchy kaszel, duszności i ogólne osłabienie.

Natomiast testy na przeciwciała anty-SARS-CoV-2 najlepiej wykonać około 3 tygodnie po wystąpieniu pierwszych objawów zakażenia. Testy serologiczne nie zawsze mogą jednoznacznie potwierdzić istnienie przeciwciał w ciele danej osoby. Zazwyczaj jego pozytywny wynik zmusza pacjenta do wykonania bardziej dokładnych testów. W związku z tym testy na przeciwciała pełnią pewnego rodzaju funkcję badań przesiewowych, które wskazują pacjentów, którzy muszą poddać się testom genetycznym.

Co ważne, ten test nie nadaje się do użytku domowego, ponieważ do jego wykonania niezbędne jest sterylne pomieszczenie laboratoryjne. Ponad to, negatywny wynik testu PCR nie wyklucza zakażenia, szczególnie wtedy, gdy objawy nadal się utrzymują. W takim przypadku po około 48 godzin należy ponownie wykonać test. Taka sama sytuacja może się pojawić, w przypadku wykonania testu antygenowego – jego wynik może nie być miarodajny.

Testy antygenowe Wawer

W naszym centrum medycznym możecie wykonać testy w kierunku wykrywania antygenu SARS CoV-2 polegające na pobraniu wymazu z nosogardzieli. Robimy również badania przeciwciał anty SARS-CoV-2 w klasach IgM, IgG i IgA. Szczegółowe informacje otrzymacie kontaktując się z rejestracją.

+48 508 904 736