Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
Ćwiczenia logopedyczne nie muszą być nudne

Zabawy logopedyczne nie muszą być nudne

Dzieciom, które mają problemy z wypowiadaniem słów, konstruowaniem zdań i wyraźnym komunikowaniem się z innymi, z pomocą przychodzą ćwiczenia logopedyczne. Niektóre z nich, wykonywane są w gabinecie logopedy, a inne w domu. Wiele z nich, można ubrać w formę zabawy, dzięki czemu chętniej będą wykonywane i szybko się nie znudzą. Ważne, by ćwiczyć dokładnie i systematycznie.

Ćwiczenia logopedyczne

Oto wybrane zabawy logopedyczne, które mogą spodobać się maluchowi. Każdą z nich, możesz modyfikować i dostosowywać do możliwości dziecka.

Zobacz słowa

Mało kto zastanawia się, jak wyglądają słowa. Wykorzystaj to, by zaciekawić dziecko i przekonać do zabawy przed lustrem. Ważne, żeby to było na tyle duże, byście mogli widzieć siebie nawzajem.
Stańcie lub usiądźcie twarzą do lustra i sprawdzajcie, jak wyglądają poszczególne słowa, przesadnie układając usta przy wypowiadaniu każdej głoski. Dzięki temu, dziecko nie tylko przećwiczy poprawną ich wymowę, ale też zobaczy, jak wygląda jego imię i wiele innych wyrazów.
Tylko od waszej wyobraźni zależy, jakie słowa wypowiecie i ile będziecie mieć z tego radości.

Stary Donald farmę miał

Jeśli twoje dziecko nie zna jeszcze tej piosenki, to doskonała okazja, by to zmienić. Nie tylko dobrze będziecie się przy tym bawić, ale też przećwiczycie przeróżne kombinacje spółgłosek i samogłosek. Samo naśladowanie głosów zwierząt, może być nudne. Wplecione w śmieszną i wpadającą w ucho piosenkę, sprawi, że uśmiech nie będzie schodził z waszej twarzy. Poza tym, w piosence tej, można na bieżąco tworzyć niezliczoną liczbę zwrotek, dopóki nie skończą się zwierzęta, które wydają dźwięki.

Kto się śmieje

Ta prosta zabawa w zgaduj zgadulę, pomoże ćwiczyć zarówno prawidłowe wypowiadanie samogłosek, jak i oddech. By całość była bardziej atrakcyjna dla dziecka, możesz wprowadzić punktację i nagrodę końcową.
Zacznijcie od uzgodnienia, jakie dźwięki wydają ludzie, gdy się śmieją. Potem wymieńcie wszystkie rodzaje śmiechów, przyporządkowując każdy innej osobie. Oto jak śmieją się:

  • dziewczynki – hi hi hi
  • kobiety – ha ha ha
  • babcie – he he he
  • mężczyźni – ho ho ho

Na początek, na zmianę zgadujcie po jednym rodzaju śmiechu, który należy wypowiedzieć w dwóch seriach po trzy sylaby.
Potem, stopniowo utrudniajcie, dodając kolejne osoby, np. ha ha ha, ho ho ho.
Za każdą prawidłową odpowiedź, przyznawaj sobie i dziecku punkt.

Wywróć łódkę

Ćwiczenia logopedyczne to też poprawianie zdolności oddechowych. By były coraz lepsze, na początek zrób mały, papierowy statek. Ważne, by był jak najmniejszy, bo wtedy dziecku, w miarę szybko uda się osiągnąć wyznaczony cel. Następnie napełnij szeroką miskę wodą i postaw ją na większym od niej ręczniku. Połóż mały statek na wodzie, a dziecku daj cienką i długą słomkę. Jeśli będzie zbyt krótka, połącz taśmą dwie, by nie trzeba było zbytnio nachylać się nad wodą.
Zadanie będzie polegać na wywróceniu papierowej łódki bąbelkami powietrza, wdmuchiwanymi za pomocą słomki. Niech to będą na zmianę krótkie dmuchnięcia, a potem jedno długie.

Wiatraczek

Zrób razem z dzieckiem, po jednym papierowym wiatraczku na patyku. Następnie w różnych kombinacja, na zmianę dmuchajcie tak, by się zakręciły. Raz długo, innym razem krótko. Możecie też tworzyć w ten sposób różne wiatrakowe rytmy, na przykład: Ty – krótko, krótko, dziecko – długo, a potem na odwrót. Możliwości jest bardzo dużo, dzięki temu, zabawa tak szybko się nie znudzi.

+48 508 904 736