Centrum medyczne – Warszawa

DERMATOLOG dla dzieci i dorosłych - zapraszamy na konsultacje!

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 08:30 - 20:00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
usg piersi

Choroby piersi – objawy i leczenie najczęściej występujących chorób piersi

W niniejszym wpisie postaramy się przybliżyć jak USG piersi ma się do karmienia piersią oraz jak do badania powinna przygotować się Od wielu lat zachęca się kobiety do samobadania piersi, dzięki czemu można wykryć podejrzane zmiany, z którymi warto zgłosić się do lekarza. W większości przypadków drobne guzki nie są niczym groźnym, ale zawsze warto to sprawdzić. Czasem niepokojące zmiany w piersiach mogą wskazywać na chorobę nowotworową. Najważniejsza jest oczywiście profilaktyka, bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium, to możliwe staje się jej całkowicie wyleczenie, bez groźnych powikłań. Zmiany w piersiach mogą być łagodne lub złośliwe. Wystarczy wykonać bezinwazyjne badanie USG piersi, aby móc postawić diagnozę i dobrać odpowiednie leczenie.

Jakie wyróżnia się choroby piersi, czym się one charakteryzują?

Zmiany w piersiach mogą dotyczyć nowotworów łagodnych w postaci torbieli, gruczolakowłókniaków, guzów liściastych, brodawczaków wewnątrzprzewodowych. Rozstrzenie przewodów wyprowadzających można pomylić na pierwszy rzut oka z nowotworem złośliwym, ale są to tylko łagodne zmiany, więc nie ma się czego obawiać. Wiele kobiet ma torbiele w piersiach, które powstają na skutek rozwinięcia się nabłonka przewodów mlecznych. Jeśli dojdzie do ich zarośnięcia, to można wyczuć wyraźnie guzki w piersiach, ale nie przyczynią się one do rozwoju zmian nowotworowych. Gruczolakowłókniaki również nie mają tendencji do przekształcania się w zmiany złośliwe. Nie wolno lekceważyć guzów liściastych, bo szybko rosną i pomimo swojej początkowej łagodności mogą przejść w zmianę złośliwą. W grupie ryzyka rozwoju chorób piersi znajdują się głównie kobiety po pięćdziesiątym roku życia.

Do najbardziej powszechnych chorób piersi zalicza się także dysplazję piersiową, zapalenie piersi, martwicę tłuszczową piersi, raka Pageta. Pierwszymi objawami są wyczuwalne guzki w piersiach podczas samobadania i ich bolesność. Niepokój powinny wzbudzać też objawy towarzyszące w postaci wycieku płynu z brodawek, owrzodzenia skóry na piersiach. Na chorobę piersi może wskazywać także powiększenie się jednej z nich lub zmiana jej kształtu. Wciągnięcie brodawki lub skóry na piersi również nie jest czymś normalnym, powinno to zostać zgłoszone lekarzowi. Objawami mogącymi wskazywać na łagodne/złośliwe zmiany w piersiach są: nadmierna ciepłota piersi, obrzęk częściowy lub w całości, powiększające się na nich pieprzyki, zaczerwienienie, plamki, świąd brodawek, bardziej widoczne naczynia piersi.

Na czym polega leczenie chorób piersi?

W diagnostyce chorób piersi stosuje się mammografię, USG piersi i biopsję. Kluczowe jest postawienie prawidłowej diagnozy, aby można było dobrać odpowiednią metodę leczenia. Wiele zmian w piersiach nie wymaga leczenia, ale należy je regularnie kontrolować. Trzeba pamięć o tym, że zmiany łagodne mogą stać się złośliwe, istnieje ryzyko zrakowacenia komórek. W przypadku łagodnych chorób piersi stosuje się głównie farmakoterapię, czasem przeprowadza się zabiegi. W leczeniu zmian nowotworowych piersi wykorzystuje się operacje chirurgiczne, chemioterapię, radioterapię, hormonoterapię i terapie celowane. Przed leczeniem operacyjnym bardzo często stosuje się wstępną chemioterapię, co ma na celu zmniejszenie wielkości powstałego guza.

Badania piersi Wawer

Centrum medyczne Lekarze z Radości oferuje badanie USG piersi wykonywane za pomocą nowoczesnego ultrasonografu Alpinion E-CUBE 12. To wysokiej klasy sprzęt, który pozwala uzyskać bardzo dokładny obraz, co znacznie ułatwia interpretację badań i diagnozowanie. Zapewniamy szybkie terminy, profesjonalizm i komfort. USG Warszawa-Wawer.

+48 508 904 736