Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
usg ginekologiczne

USG ginekologiczne – charakterystyka badania i wskazania do jego wykonania

Jednym z powszechnie wykonywanych badań w ginekologii i położnictwie jest USG ginekologiczne. Za jego pomocą można wykryć szereg nieprawidłowości dotyczących kobiecych dróg rodnych, łącznie ze zmianami nowotworowymi. Lekarz może dokładnie przyjrzeć się poszczególnym strukturom, nawet najmniejszym elementom układu rozrodczego.

Czym jest USG ginekologiczne i kiedy się je wykonuje?

USG ginekologiczne jest badaniem całkowicie bezpiecznym i niewpływającym negatywnie na organizm pacjentki. Przeprowadza się je za pomocą ultrasonografu, czyli nowoczesnego urządzenia emitującego ultradźwięki. Wysyła ono sygnał, który przechodzi przez tkanki, następnie odbija się i wraca do odbiornika, przekształcając się w obraz wyświetlany na ekranie monitora znajdującego się w gabinecie lekarskim. Badanie USG ginekologiczne może być wykonane na dwa sposoby, dopochwowo lub przez powłoki brzuszne, ale najlepszy obraz uzyskuje się metodą transwaginalną. Jeśli kobieta ma jeszcze nieprzerwaną błonę dziewiczą lub nie chce mieć wykonanego badania dopochwowego, może zostać ono przeprowadzone przez przyłożenie sondy ultrasonografu do powłok brzusznych. USG ginekologiczne wykonuje się w przypadku podejrzenia różnych dolegliwości zdrowotnych ze strony narządów rodnych.

Nieprawidłowości mogą dotyczyć macicy, jajowodów, jajników itd. Wskazaniem do wykonania USG ginekologicznego są między innymi: patologiczne zmiany w budowie kości czy mięśni miednicy, wad anatomicznych w obrębie narządów płciowych, zmian nowotworowych, niewłaściwej grubości endometrium, torbieli, ciąży pozamacicznej, niewłaściwego położenia wkładek wewnątrzmacicznych. Przeprowadza się je także w przypadku nieuzasadnionych krwawień z pochwy, niespodziewanego bólu w okolicy podbrzusza, zaburzeń cyklu miesiączkowego, bolesnych i obfitych miesiączek, niemożności zajścia w ciążę, podejrzenia PCOS.

Na czym polega badanie USG ginekologiczne?

Badanie USG ginekologiczne w warszawskiej dzielnicy Wawer przeprowadza się zarówno w publicznym centrum medycznym, jak i w przychodni lekarskiej czy centrum diagnostyki obrazowej. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać, wystarczy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jeśli badanie ma zostać wykonane dopochwowo, to znaczenie będzie miał pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Trzeba też przed wizytą opróżnić pęcherz moczowy.

W przypadku badania przez powłoki brzuszne wymagane jest przyjście z wypełnionym pęcherzem moczowym. Badanie USG ginekologiczne jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, przeprowadza się je za pomocą specjalnego aparatu ultrasonograficznego, który emituje niewidzialne fale ultradźwiękowe. To właśnie dzięki nim możliwe jest zobrazowanie budowy poszczególnych elementów narządów rozrodczych. Lekarz może je obserwować i na bieżąco oceniać powierzchnię, rozmiar, kształt, wnętrze, położenie. Jeśli kiedyś były już wykonywane jakieś zabiegi w obrębie narządów płciowych, to należy zabrać ze sobą do lekarza wypisy ze szpitala, to samo dotyczy opisów i zdjęć z poprzednich badań narządu rodnego. USG ginekologiczne przeprowadza się w pozycji leżącej, pacjentka leży na plecach, rozebrana od pasa w dół. Do pochwy wprowadzana jest podłużna sonda pokryta żelem lub umieszcza się ją przy dolnej części powłok brzusznych w przypadku wybrania drugiej metody. Badanie trwa zwykle kilka minut, maksymalnie kilkanaście.

USG Wawer

Lepszy sprzęt to więcej możliwości dla specjalisty, który go obsługuje. Nasi lekarze mają do dyspozycji światowej klasy ultrasonograf Alpinion E-CUBE 12, który pozwala badać łatwiej i precyzyjniej. Urządzenie to wyróżnia się przede wszystkim: wysoką rozdzielczością badania, dokładniejszymi diagnozami, wysoką wydajnością i szybkością wyników, możliwością wykorzystania najnowocześniejszych technologii USG, w tym funkcji DPDI, CUBE Strain, Live HQ oraz 4D.

+48 508 904 736