Centrum medyczne – Warszawa

DERMATOLOG dla dzieci i dorosłych - zapraszamy na konsultacje!

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 08:30 - 20:00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
psycholog warszawa wawer

Testy psychologiczne – charakterystyka

Dobry psycholog korzysta z wszystkich dostępnych narzędzi, które prowadzą pacjenta do odzyskania zdrowia psychicznego. Choroby psychiczne i różnego rodzaju zaburzenia wymagają nie tylko poprawnego leczenia, lecz przede wszystkim diagnozy. Z tego też powodu niezbędne jest zastosowanie w pierwszej kolejności odpowiednich testów. Czym konkretnie są testy psychologiczne, a także, na czym one polegają? Wiedza ta może się przyczynić np. do zwiększenia szansy na zdobycie atrakcyjnej pracy, czy też zlecenia zawodowego.

Czym są testy psychologiczne?

Każdy z nas przynajmniej kilka razy wykonywał w życiu różnego rodzaju testy. Nie tylko te w szkole, określające poziom naszej wiedzy, lecz również podczas zdawania egzaminu na prawo jazdy, czy też nawet te prostsze, umieszczane często w prasie wersje rozrywkowe. Bardzo podobnie w tym wypadku prezentują się również testy psychologiczne.


Jaka jest definicja takiego testu? Jest to badanie, które stosowane jest w celu osiągnięcia pomiaru sprawności psychiki danego człowieka. Najczęściej przeprowadzane jest ono w formie papierowej, lecz coraz częściej spotyka się wersje elektroniczne. Na ogół polega to na zwyczajnym odpowiadaniu na pytania, których celem jest stworzenie obrazu psychicznego człowieka.
Żeby jednak testy tego typu mogły osiągnąć swój cel i dać osobie przeprowadzającej badanie miarodajny wynik, muszą one być realizowane we właściwy sposób. Żeby tak się stało, niezbędne jest użycie odpowiedniego rodzaju testu.


Zdecydowanie najczęściej stosowanym testem psychologicznym jest wersja kognitywna. Używana jest ona w celu ocenienia możliwości badawczych danej osoby. Do takiego rodzaju badania zaliczyć można bardzo popularne testy na inteligencje, zdolności komunikacyjnych, językowych czy też te, które dają możliwość ocenienia talentów i celów danego człowieka. Te ostatnie wykorzystywane są powszechnie np. w sytuacji, gdy chce się stwierdzić, czy dana osoba ma naturalne psychologiczne predyspozycje do tego, aby osiągnąć określony cel, co jest szeroko wykorzystywane np. w wojsku.


Drugim rodzajem testów psychologicznych są wersje behawioralne, czy też inaczej niekognitywne. Polegają one na ocenieniu zachowania danej osoby w określonej sytuacji. Dzięki tego rodzaju testom możliwe jest zbadanie motywacji, osobowości, a także posiadanego systemu wartości.

Charakterystyka

Żeby jednak móc w pełni zrozumieć to, jak prezentują się takie badania, a także czym się konkretnie charakteryzują, niezbędne jest poznanie tego, na czym one konkretnie polegają. Co ciekawe, są to testy uniwersalne i sposób ich przeprowadzania nie wynika w żadnym stopniu od tego, gdzie zostaną wykonane. Dadzą ten sam wynik u specjalisty w dzielnicy Wawer, jak i tego w innym miejscu w Polsce. Nauka ta jest w 100% jednakowa na całym świecie.


Dla poprawnego zrozumienia tego, na czym polegają takie testy, warto posłużyć się przykładem od strony np. testu osobowości, na którym pojawiają się pytania dotyczące odporności na stres, czy też jak w przypadku testu na inteligencje, zadania polegające np. na porządkowaniu odpowiednich elementów w logicznej kolejności. Jest stosowany w obszarach psychologii osobowości, emocji i motywacji, psychologii różnic indywidualnych oraz psychologii społecznej. Korzystają z niego głównie psychologowie prowadzący badania naukowe lub diagnostyczne.

Psycholog Wawer

W naszej poradni psychologicznej uzyskacie niezbędną pomoc i macie możliwość zrobienia profesjonalnych testów psychologicznych. Psycholog Agata Kuszewska – Furtak zaprasza na konsultacje stacjonarne i teleporady w każdy poniedziałek od godziny 17:00.

+48 508 904 736