Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG STAWÓW, narządu ruchu: nadgarstek | łokieć | bark | kolano | staw skokowy

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
psycholog wawer psychoteriapia

Psychoterapia czy leki? Skuteczne metody leczenia zaburzeń psychicznych

Psychoterapia to metoda leczenia, która stale się rozwija. Jeszcze kilka lat temu w leczeniu zaburzeń natury psychicznej korzystano wyłącznie z dobrodziejstwa leków. W dzisiejszych czasach obok leków coraz częściej stosuje się psychoterapię, która w wielu sytuacjach, może całkowicie zastąpić środki farmakologiczne.

Psychoterapia i leki – jakie różnice?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że zaburzenia psychiczne najczęściej związane są bezpośrednio ze zmianami równowagi chemicznej w funkcjonowaniu mózgu. Mowa tutaj oczywiście o zmianach neuroprzekaźników. Głównym zadaniem leków jest ingerowanie w stan chemiczny mózgu, co ma bezpośredni wpływ nie tylko na poziom energii, ale również na nasze reakcje i nastrój. Psychoterapia jest z kolei metodą leczenia, która w dużym skrócie mówiąc opiera się na procesie interpersonalnym. Doświadczony psycholog przy użyciu stosownych narzędzi i nowoczesnej wiedzy psychologicznej, towarzyszy swoim pacjentom w procesach modyfikacji zachowań. Pamiętać należy także o tym, że terapeuta nie przepisuje leków. Może on jednak zarekomendować wizytę u psychiatry.

Kiedy w wystarczy tylko sama psychoterapia?

Do psychologa można tak naprawdę zgłosić się przy wielu zaburzeniach i problemach natury emocjonalnej. Z praktycznego punktu widzenia z dobrodziejstwa psychoterapii, można skorzystać przy leczeniu większości znanych medycynie zaburzeń. Z fachowej pomocy psychoterapeutów najczęściej korzystają pacjenci, którzy chcą pokonać lęki i poradzić sobie z trudnymi wydarzeniami albo traumami z dzieciństwa. Dobry psycholog jest idealnym wyborem także dla osób, które nie mogą poradzić sobie z nałogami, depresją i zaburzeniami osobowości. Osoby, które zmagają się z atakami paniki albo zaburzeniami lękowymi, powinny jak najszybciej rozejrzeć się za doświadczonym psychoterapeutą. Psychoterapia może okazać się również pomocna osobom, które cierpią z powodu zaburzeń odżywiania. Niestety z anoreksją i bulimią ma problem coraz więcej osób.

W jakich sytuacjach niezbędne są leki?

Przy cięższych zaburzeniach, czy też przy chorobach psychicznych stosuje się leczenie farmakologiczne. Farmakoterapia jest główną metodą leczenia przy psychozie, schizofrenii i zaburzeniach urojeniowych. Przy tych chorobach wspomniana powyżej psychoterapia jest wykorzystywana tylko jako leczenie wspomagające. Warto także wyraźnie zaznaczyć, że leki tak naprawdę nie leczą chorób psychicznych. Ich głównym zadaniem jest jedynie kontrolowanie niepokojących objawów, które umożliwiają osobom chorym powrócenie do funkcjonowania. Dzięki wielu lekom można także znacząco poprawić skuteczność pozostałych metod leczenia. Leki mogą okazać się bardzo pomocy przy zaburzeniach odżywiania i ciężkich przypadkach depresji.

Psychoterapia czy leki?

W wielu przypadkach tylko psychoterapia umożliwia nabycie trwałych umiejętności, dzięki którym będzie można poradzić sobie z problemami. Dużym atutem psychoterapii jest to, że leczy ona tak naprawdę źródła problemów psychicznych, a nie ich skutki. W wielu przypadkach kluczem do sukcesu jest to, aby znaleźć doświadczonego psychologa. W miejscowości Warszawa Wawer jest wiele gabinetów psychologicznych, które oferują psychoterapię, dlatego też nikt nie powinien mieć żadnych problemów, aby skorzystać z pomocy fachowców.

Psychoterapia Wawer

W naszym centrum medycznym pacjenci mają możliwość uzyskania pomocy psychologa, psychiatry i psychoterapeuty. Spotkania z psychologiem pomagają poradzić sobie z przeżywaniem trudnych sytuacji i emocji, łagodzą odczuwanie lęku i poczucie smutku. Opierając się na wiedzy z zakresu psychologii i skutecznych metodach terapeutycznych psycholog Agata Kuszewska Furtak łączy najlepsze dostępne techniki wsparcia psychologicznego ze specjalistyczną wiedzą.

+48 508 904 736