Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
psychiatra wawer

Nie bój się wizyty u psychiatry – czego się spodziewać podczas badania psychiatrycznego?

Psychiatra potrafi pomóc rozwiązać wiele problemów jednak, pierwsza wizyta u psychiatry zazwyczaj wywołuje ogromny lęk u wielu ludzi. Dzieje się tak, ponieważ nie wiedzą dokładnie, czego się spodziewać i jak się zachować. Jak przebiega wstępna konsultacja z psychiatrą i dlaczego nie należy się jej bać?

Wizyta u psychiatry nie jest powodem do wstydu

Przede wszystkim nie musisz się denerwować ani bać. Nawet jeśli sam fakt, że musisz odwiedzić psychiatrę, stanowi problem, a przyczyna wydaje się być wstydliwa, to nie ma powodów do obaw. Rozmowa z pewnością odbędzie się w przyjaznej atmosferze. Pamiętaj, że korzystanie z pomocy psychiatry nie jest oznaką słabości, a wręcz przeciwnie. Ponadto w żadnym wypadku nie jest powodem do wstydu.

Rozmowa z psychiatrą w zasadzie nie różni się od rozmowy z innym lekarzem, tyle tylko, że zwykle trwa trochę dłużej.
Nie trzeba się szczególnie przygotowywać do wizyty, ale warto pomyśleć o czym chce się rozmawiać, aby nie zapomnieć o niczym w trakcie rozmowy.

Psychiatra Wawer – pierwsza wizyta

Pierwsza rozmowa trwa około 50-60 minut. To wystarczająco dużo czasu, aby spokojnie omówić wszystkie ważne tematy. Czasami potrzeba kilku spotkań, zanim lekarz lepiej zapozna się z problemem, zagłębi się w szczegóły, zrozumie sytuację pacjenta.
Niektórym osobom trudno jest rozmawiać na pewne tematy podczas pierwszej wizyty.

Problemy osobiste

Pewnie istnieje konkretny powód, dla którego zwracasz się do psychiatry. Często są to bardzo osobiste sprawy, o których normalnie nie mówiłbyś otwarcie. Możesz czuć się skrępowany, mieć obawy i nie chcieć rozmawiać na niektóre tematy z obcą osobą. To całkiem naturalne. Pamiętaj jednak, że lekarza obowiązuje tajemnica lekarska, możesz mówić otwarcie o wszystkim i poruszać również nieprzyjemne tematy. Każda rozmowa jest poufna. Pacjenci zazwyczaj odczuwają stres z powodu swoich problemów. Warto o tym porozmawiać. Po prostu powiedz, co jest dla Ciebie ważne. Jeśli psychiatra będzie miał później jakieś pytania, na pewno je zada, ostrożnie i z empatią. Jego celem jest uzyskanie możliwie najpełniejszego obrazu Twojej sytuacji.

Twoje osobiste doświadczenie

Choroby psychiczne to bardzo indywidualna kwestia. Z tego powodu powinieneś również skupić się na swojej swojej osobistej historii. Jeśli uważasz, że może to być pomocne, spokojnie rozmawiaj o takich sprawach, jak sytuacja życiowa, rodzina, pochodzenie, związek, historia medyczna lub zawód. W razie wątpliwości lepiej powiedzieć za dużo niż za mało. Jeśli nie masz pewności, czy o czymś wspomnieć, a jest to coś, co Cię dotyczy, to lepiej o tym powiedz.

Psychiatra – typowe pytania

O co pyta psychiatra? To też zależy od tego, z jakim przychodzisz problemem, ale zazwyczaj mogą się pojawić pytania takie jak na przykład:

  • Czy dobrze śpisz?
  • Czy masz energię do wykonywania codziennych zadań?
  • O czym myślisz?
  • Czym się martwisz?

Oczywiście, jeśli pytanie jest dla Ciebie niewygodne lub wydaje Ci się dziwne, nie musisz udzielać odpowiedzi. Jednak warto, abyś uzasadnił, dlaczego nie chcesz odpowiadać.

Ponadto podczas pierwszej wizyty, psychiatra zapyta Cię czy zażywasz narkotyki, pijesz alkohol, palisz papierosy. Pomagają one zrozumieć sposób, w jaki ktoś radzi sobie ze swoimi problemami. Pytania dotyczące używania substancji nigdy nie mają na celu osądzania. Może też poruszyć temat seksualności. Problemy seksualne są również powszechne w przypadku kłopotów ze zdrowiem psychicznym. Skutki uboczne niektórych leków psychiatrycznych mogą również wpływać na życie seksualne. Pytania dotyczące dzieci lub rodziny są również częścią zrozumienia ogólnej sytuacji pacjenta i dlatego też się pojawią. Tak samo jak kwestie chorób i przyjmowanych leków.

Po pierwszym spotkaniu u psychiatry

Wiele osób odczuwa ulgę już po pierwszym spotkaniu. Być może lekarz zaplanuje przebieg dalszego leczenia.
Plan terapii i liczba wizyt, które prawdopodobnie będą potrzebne, są omawiane podczas wstępnej konsultacji i ustalane wspólnie z pacjentem.

Psychiatra Wawer

W naszym centrum medycznym pacjenci mają możliwość uzyskania pomocy psychiatry. Spotkania z psychologiem pomagają poradzić sobie z przeżywaniem trudnych sytuacji i emocji, łagodzą odczuwanie lęku i poczucie smutku. Opierając się na wiedzy z zakresu psychiatrii i skutecznych metodach terapeutycznych psychiatrzy dr Bartłomiej Kubacki oraz dr Zuzanna Kurowska pomogli wielu pacjentom.

+48 508 904 736