Polipy w zatokach nosowych i inne przyczyny trudności w oddychaniu
Polipy w nosie, to nie jedyny powód zatkanego nosa. Ze względu na ważną rolą, jaką pełni nos w procesie oddychania i korzyściach, jakie płyną z oddychania nosem, nie można bagatelizować dolegliwości, które to utrudniają. Niezależnie, jaka jest przyczyna, ważne, by zbadał ją lekarz i zaordynował odpowiednie i skuteczne leczenie. Nawet, jeśli nie jest to bardzo uciążliwe i pojawia się tylko okresowo.
Alergia – częsta przyczyna trudności w oddychaniu
Pyłki, kurz lub sierść zwierząt, to tylko niektóre alergeny, prowadzące do rozpulchnienia błony śluzowej i jej przewlekłego stanu zapalnego. To zaś, nie ułatwia oddychania i nie tylko przeszkadza w dzień, ale też utrudnia nocny odpoczynek. Jeśli problem pojawia się tylko w nocy, warto sprawdzić, czy to nie alergia na pierze lub roztocza kurzu domowego.
Polipy w nosie
Alergia może mocno utrudnić oddychanie, ale na tym niekonieczne musi się skończyć. Jednym z powikłań przewlekłego stanu zapalnego błon śluzowych i zatok, które mają podłoże alergiczne, mogą być łagodne rozrosty błony śluzowej, wyściełającej jamę nosową i zatoki oboczne nosa, czyli polipy w nosie. Wyglądają jak krople rosy i zwykle umiejscawiają się w zatokach szczękowych, sitowych lub przewodach nosowych środkowych.
W przywróceniu drożności nosa, może w tym przypadku pomóc płukanie, napary lub leki. W niektórych przypadkach, może być konieczne operacyjne usunięcie polipów z nosa.
Zapalenie zatok
Trudności w oddychaniu, mogą być też spowodowane zapaleniem zatok. Podobnie jak w przypadku polipów, źródłem może być źle leczony alergiczny nieżyt nosa. Inne przyczyny, to wady wrodzone, infekcje górnych dróg oddechowych lub zanieczyszczone powietrze.
W sytuacji, gdy dochodzi do obrzęku błony śluzowej we wnętrzu nosa i zatok, zatkane zostaje ujście zatok. Może wówczas pojawić się nadkażenie bakteryjne.
W leczeniu, skutecznie mogą pomóc preparaty zawierające nie tylko środki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Istotne są też takie, jak choćby pseudoefedryna, które wpływają na zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa i udrożnienie ujścia zatok.
Inne przyczyny trudności z oddychaniem
Prócz alergii, polipów i zapalenia zatok, przyczyną problemów z oddychaniem może być nadużywanie sprayów do nosa, ciało obce w nosie, krwotok, skrzywienie przegrody nosowej, czy nowotwór jamy nosowej. Na zatkany nos bez kataru, cierpią też kobiety w ciąży. W ich przypadku, powodem jest nadprodukcja hormonów, wpływających na układ oddechowy.