Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Są wolne terminy do ENDOKRYNOLOGA - Zadzwoń!

LOGOPEDA DZIECIĘCY - ZAPRASZAMY

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte co ŚRODĘ od 8:00 do 11:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Wt, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Śr | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
Kobieta dotyka dłońmi nosa - Polipy w nosie i inne przyczyny trudności w oddychaniu

Polipy w zatokach nosowych i inne przyczyny trudności w oddychaniu

Polipy w nosie, to nie jedyny powód zatkanego nosa. Ze względu na ważną rolą, jaką pełni nos w procesie oddychania i korzyściach, jakie płyną z oddychania nosem, nie można bagatelizować dolegliwości, które to utrudniają. Niezależnie, jaka jest przyczyna, ważne, by zbadał ją lekarz i zaordynował odpowiednie i skuteczne leczenie. Nawet, jeśli nie jest to bardzo uciążliwe i pojawia się tylko okresowo.

Alergia – częsta przyczyna trudności w oddychaniu

Pyłki, kurz lub sierść zwierząt, to tylko niektóre alergeny, prowadzące do rozpulchnienia błony śluzowej i jej przewlekłego stanu zapalnego. To zaś, nie ułatwia oddychania i nie tylko przeszkadza w dzień, ale też utrudnia nocny odpoczynek. Jeśli problem pojawia się tylko w nocy, warto sprawdzić, czy to nie alergia na pierze lub roztocza kurzu domowego.

Polipy w nosie

Alergia może mocno utrudnić oddychanie, ale na tym niekonieczne musi się skończyć. Jednym z powikłań przewlekłego stanu zapalnego błon śluzowych i zatok, które mają podłoże alergiczne, mogą być łagodne rozrosty błony śluzowej, wyściełającej jamę nosową i zatoki oboczne nosa, czyli polipy w nosie. Wyglądają jak krople rosy i zwykle umiejscawiają się w zatokach szczękowych, sitowych lub przewodach nosowych środkowych.
W przywróceniu drożności nosa, może w tym przypadku pomóc płukanie, napary lub leki. W niektórych przypadkach, może być konieczne operacyjne usunięcie polipów z nosa.

Zapalenie zatok

Trudności w oddychaniu, mogą być też spowodowane zapaleniem zatok. Podobnie jak w przypadku polipów, źródłem może być źle leczony alergiczny nieżyt nosa. Inne przyczyny, to wady wrodzone, infekcje górnych dróg oddechowych lub zanieczyszczone powietrze.
W sytuacji, gdy dochodzi do obrzęku błony śluzowej we wnętrzu nosa i zatok, zatkane zostaje ujście zatok. Może wówczas pojawić się nadkażenie bakteryjne.
W leczeniu, skutecznie mogą pomóc preparaty zawierające nie tylko środki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Istotne są też takie, jak choćby pseudoefedryna, które wpływają na zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa i udrożnienie ujścia zatok.

Inne przyczyny trudności z oddychaniem

Prócz alergii, polipów i zapalenia zatok, przyczyną problemów z oddychaniem może być nadużywanie sprayów do nosa, ciało obce w nosie, krwotok, skrzywienie przegrody nosowej, czy nowotwór jamy nosowej. Na zatkany nos bez kataru, cierpią też kobiety w ciąży. W ich przypadku, powodem jest nadprodukcja hormonów, wpływających na układ oddechowy.

+48 508 904 736