Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ

Jak rozpoznać ospę u dziecka?

Ospa wietrzna to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa Varicella z rodziny herpeswirusów. Jest to jedna z najczęstszych chorób dziecięcych, ale może wystąpić również u dorosłych, którzy nie przeszli choroby w dzieciństwie lub nie zostali zaszczepieni. W tym artykule przedstawimy objawy ospy wietrznej u dziecka oraz sposoby na jej leczenie.

Objawy ospy wietrznej u dziecka

Ospa wietrzna zazwyczaj zaczyna się od gorączki, która utrzymuje się przez kilka dni. Następnie na skórze pojawiają się swędzące plamki i pęcherzyki, które przechodzą przez kilka faz:

  1. Faza krostkowa – na skórze pojawiają się małe, czerwone krostki, które później przekształcają się w pęcherzyki wypełnione płynem.
  2. Faza pęcherzykowa – pęcherzyki stają się większe i bardziej wypełnione płynem.
  3. Faza strupowa – pęcherzyki pękają i na ich miejscu pojawiają się strupy, które z czasem odpadają.

Oprócz krostek i pęcherzyków, ospa wietrzna może objawiać się również bólem głowy, bólem brzucha, utratą apetytu oraz zmęczeniem. U niektórych dzieci mogą pojawić się również krosty na błonach śluzowych w jamie ustnej, gardle oraz na narządach płciowych.

Sposoby na leczenie ospy wietrznej u dziecka

Ospa wietrzna jest chorobą samowyleczalną i zazwyczaj nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jednakże, istnieją sposoby na złagodzenie objawów choroby oraz przyspieszenie procesu gojenia.

  1. Leki przeciwwirusowe – w niektórych przypadkach lekarz może przepisać leki przeciwwirusowe, które pomogą zredukować nasilenie objawów choroby.
  2. Leki przeciwbólowe – w przypadku silnego bólu głowy lub bólu gardła, można podać dziecku leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen.
  3. Kąpiele – częste kąpiele w letniej wodzie z dodatkiem płynu łagodzącego skórę (np. płynu Johnson’s Baby) mogą pomóc złagodzić swędzenie oraz przyspieszyć proces gojenia.
  4. Ograniczenie skutków ubocznych – aby zapobiec infekcjom bakteryjnym, należy przestrzegać higieny osobistej i nie drapać skóry.

Jak zapobiegać ospie wietrznej u dziecka?

Ospa wietrzna jest chorobą bardzo zakaźną i łatwo się rozprzestrzenia. Dlatego, aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu się, należy przestrzegać pewnych zasad:

  1. Szczepienia – szczepienia przeciw ospie wietrznej są dostępne i zalecane, aby zapobiec chorobie u dzieci, które jeszcze jej nie przeszły.
  2. Izolacja – dziecko z ospą wietrzną powinno pozostawać w izolacji przez okres od 7 do 10 dni od momentu wystąpienia pierwszych objawów.
  3. Higiena – należy pamiętać o regularnym myciu rąk i unikaniu kontaktu z innymi osobami, szczególnie z dziećmi, które nie przeszły jeszcze ospy wietrznej.

Podsumowanie

Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną, która najczęściej dotyka dzieci, ale może również wystąpić u dorosłych. Objawy choroby obejmują gorączkę oraz swędzące pęcherzyki na skórze, które przechodzą przez kilka faz. Choroba jest samowyleczalna, ale istnieją sposoby na złagodzenie jej objawów oraz przyspieszenie procesu gojenia. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ospy wietrznej, należy przestrzegać zasad higieny, izolować chore dziecko oraz zastosować szczepienia przeciwko chorobie.

Pediatra Warszawa Wawer

W centrum medycznym Lekarze z Radości mali pacjenci mogą skorzystać z pomocy Pediatry. Istnieje również możliwość wykonania badań krwi, USG oraz EKG. Zapraszamy serdecznie!

+48 508 904 736