Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
badanie OB badania krwi

Odczyn Biernackiego – czym jest badanie OB i kiedy należy je wykonać?

Badanie OB (Odczyn Biernackiego) to rodzaj badania, które określa prędkość, z jaką krwinki czerwone opadają na dno przeznaczonego naczynia w ciągu jednej godziny. Badanie to opracował w 1897 r. Edmund Biernacki i to właśnie od nazwiska tego polskiego lekarza pochodzi nazwa – „OB”.

Czym jest badanie OB i co oznaczają podwyższone normy OB?

OB to powszechnie stosowane badanie na obecność w organizmie stanu zapalnego. Na ogół wykonuje się je na etapie diagnozowania oraz podczas monitorowania stanu zdrowia pacjenta. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wskaźnik opadania erytrocytów reaguje szybko na zmiany w organizmie wynikające z rozwijającego się stanu zapalnego. Jest to dla lekarza informacja o pogarszającym się stanie zdrowia pacjenta.

Podwyższony poziom OB u noworodków może oznaczać stany zapalne na tle infekcyjnym i nieinfekcyjnym, a także choroby autoimmunologiczne, różnego rodzaju urazy, nowotwory i choroby krwi – np. białaczkę. Z kolei u kobiet do 60. roku życia podwyższony poziom OB oznacza: stany zapalne, nowotwory, choroby autoimmunologiczne zawał mięśnia sercowego, różnego rodzaju urazy i złamania, podwyższony poziom cholesterolu lub nadczynność tarczycy. Podwyższony poziom OB jest charakterystycznym objawem przed i w trakcie miesiączki, w czasie ciąży i połogu, a także podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Odczyn Biernackiego – kiedy należy wykonać tego rodzaju badanie?

Badanie OB wykonywane jest w trakcie profilaktycznych badań krwi. Prawidłowy wskaźnik OB przyjmuje się zależnie od wieku i płci osoby badanej. Najniższa norma wskaźnika OB występuje u noworodków, a najwyższa u kobiet, które ukończyły 60. rok życia.
Badanie OB powinno wykonywać się co najmniej raz w roku, w ramach badań profilaktycznych dla każdej osoby. Jest dosyć proste, ponieważ wystarczy oddana próbka krwi. Przyjmuje się, że trzycyfrowy wynik badania jest sygnałem, że w organizmie rozwija się choroba, związana ze stanem zapalnym, w tym np. proces nowotworowy.

W Polsce badanie OB wchodzi w skład pakietu badań podstawowych dla kobiet i mężczyzn. Wykonuje się je na czczo, a materiał do badania pobierany jest z żyły łokciowej.

Badanie OB Wawer

W naszym centrum medycznym możecie wykonać kompleksowe badania krwi, w tym OB. W naszej ofercie znajdują się setki testów diagnostycznych w korzystnych cenach. Szczegółowe informacje otrzymacie kontaktując się telefonicznie z rejestracją.

+48 508 904 736