Nadpotliwość – czym się objawia i jak sobie z nią poradzić?
Nadpotliwość jest wstydliwym problemem, którego nie należy lekceważyć. Najważniejsze będzie oczywiście znalezienie przyczyny i wyeliminowanie jej. Warto wiedzieć, że nadmierne pocenie może być wynikiem jakiegoś schorzenia. Objaw ten towarzyszy cukrzycy, nadczynności tarczycy, chorobom nowotworowym, chronicznym stanom lękowym, bezsenności, infekcjom, zaburzeniom hormonalnym. Za wzmożone wydzielanie potu odpowiadają także wysoka temperatura, wysiłek fizyczny, stres, pikantne przyprawy, spożycie alkoholu. Nadpotliwość może dotyczyć różnych części ciała: np. stóp, dłoni, pach, głowy. Na szczęście obecnie jest wiele skutecznych sposobów radzenia sobie z tą przykrą dolegliwością.
W jaki sposób leczy się nadpotliwość?
Nadpotliwość można poznać po wilgotnych dłoniach. Objawy te są na tyle uporczywe, że obniżają komfort życia codziennego. Mogą utrudniać utrzymanie niektórych przedmiotów w dłoniach. Jeśli stopy się nadmiernie pocą, to powoduje to dyskomfort, powstawanie pęcherzy i odparzeń. Przy nadpotliwości ubrania wręcz przesiąkają potem. Zwiększa się podatność na powstawanie problemów skórnych, głównie infekcji o podłożu grzybiczym i bakteryjnym. W przypadku osób borykających się z patologiczną potliwością dochodzi nawet do rozwoju problemów natury psychicznej. Poczucie wstydu powoduje wycofanie się i wręcz unikanie kontaktów z innymi ludźmi. Sprzyja to również pojawieniu się stanów depresyjnych.
Jest wiele sposobów leczenia nadpotliwości. Bardzo skuteczne są zabiegi polegające na wstrzykiwaniu w skórę toksyny botulinowej. Botoks paraliżuje nerwy odpowiedzialne za nadprodukcję potu. Jest to metoda małoinwazyjna, a efekty utrzymują się do pól roku. Zabieg może być wielokrotnie powtarzany. Kolejną możliwością będzie wykorzystanie mikrofal do uszkodzenia gruczołów potowych. Rezultaty są trwałe. Można również porazić gruczoły potowe prądem o odpowiednim natężeniu. Jonoforeza ogranicza ich aktywność. Można też zdecydować się na chirurgiczne usunięcie gruczołów potowych i liposukcję. Rozwiązanie to stosuje się jednak w ostateczności, gdy pozostałe metody leczenia nadpotliwości nie przynoszą pożądanych efektów.
Domowe sposoby na nadmierne pocenie się
W przypadku nadpotliwości bardzo pomocne są różne zioła. Na szczególną uwagę zasługują napar z rumianku, szałwii, pokrzywy i kory dębu. Warto je pić i stosować jako tonik lub dodatek do kąpieli. W sprzedaży znajdują się rozmaite kosmetyki dla osób mających problemy z nadmiernym poceniem się. Trzeba jednak pamiętać o tym, że antyperspiranty i dezodoranty działają tylko powierzchownie, krótkotrwałe Nie rozwiązują problemu z nadpotliwością, maskują objawy. Zapewniają jednak one przez pewien czas większy komfort, bo ograniczają wydzielanie potu. Można liczyć także na zakamuflowanie nieprzyjemnej woni potu. Godne polecenia są przede wszystkim antyperspiranty i dezodoranty zawierające w składzie chlorek glinu. Istotne będzie także wprowadzenie pewnych modyfikacji do swojej diety. Najlepszym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie z kawy i alkoholu, unikanie ostrych przypraw potęgujących pocenie. Należy również zadbać o właściwy strój, odpowiednie będą ubrania wykonane z naturalnych tkanin, lekkich, oddychających.
Leczenie nadpotliwości Wawer
Zapraszamy na zabiegi medycyny estetycznej w centrum medycznym Lekarze z Radości. W naszej ofercie znajdują się też m in. botoks, mezoterapia i zabiegi kwasem hialuronowym. Lista dostępnych zabiegów jest do sprawdzenia tutaj.