Centrum medyczne – Warszawa

DERMATOLOG dla dzieci i dorosłych - zapraszamy na konsultacje!

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 08:30 - 20:00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ

Łysienie androgenowe – jak sobie z nim poradzić?

Łysienie androgenowe to bardzo powszechne schorzenie. Obecnie dotyka wielu osób z całego świata. Łysienie androgenowe powodowane jest przez wrażliwość mieszków włosowych na androgeny. Powoduje to często utratę włosów. Taka forma łysienia występuje o 70 proc. mężczyzn oraz 40 proc. kobiet w pewnym okresie ich życia.

Czym jest łysienie androgenowe?

U mężczyzn łysienie androgenowe najczęściej powoduje recesje linii włosów na skroniach, czyli tak zwane zakola. Ponadto może objawić się łysina na wierzchołku. Natomiast u kobiet objawia się przeważnie w postaci rozproszonego przerzedzenia na szczycie głowy. Co więcej, u panów nierzadko prowadzi taki stan do całkowitego wyłysienia. Istotne jest to, że łysienie androgenowe w wielu przypadkach jest uwarunkowane genetycznie i niewiele można z tym zrobić. Oczywiście istnieją na to preparaty, lecz najczęściej jedynym ratunkiem, zwłaszcza dla mężczyzn, jest przeszczep włosów.

Łysienie androgenowe objawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jednakże powinno być traktowane jako dwa odrębne schorzenia. Inny jest przede wszystkim obraz kliniczny, a dodatkowo częstotliwość występowania. Okazuje się, że pierwsze objawy łysienia androgenowego ujawniają się u nastolatków w formie ostrej. Mowa tutaj o cofaniu linii na skroniach oraz czole, a kolejno o procesie zaczynającym pojawiać się na koronie głowy. Specjaliści udowodnili, że na łysienie androgenowe narażone są też panie. Jednak u kobiet przebieg tego schorzenia jest nieco inny. Przede wszystkim włosy przerzedzają się na środku głowy w postaci rozproszonej. Efekt nie jest tak nieestetyczny, jak w przypadku pogłębionych zakoli. Na łysienie tego typu pojawia się coraz więcej preparatów farmakologicznych.

Przyczyny łysienia androgenowego

Takie schorzenie ma sporo przyczyn. W przypadku, kiedy stan włosów się pogorszył, trzeba przede wszystkim udać się do dermatologa. Specjalista postawi na dogłębną diagnostykę oraz plan leczenia. Istotne jest to, że łysienie androgenowe jest uleczalne, a wszystko zależne jest od prawidłowej diagnozy oraz szybkiego leczenia. Szybka reakcja może zahamować, a nierzadko nawet całkowicie przywrócić wzrost włosów, zwłaszcza na samym początku tej przypadłości. Każdy powinien pamiętać o tym, że łysienie androgenowe to głównie schorzenie, z tego powodu bardzo istotne jest podjęcie odpowiedniej terapii, w celu rozwiązania problemu.

Obecnie istnieje bardzo dużo metod leczenia łysienia androgenowego u pań. Oferowane są specjalistyczne produkty przeznaczone na wzrost włosów. Możliwa jest skuteczna stymulacja ich wzrostu, a dodatkowo mieszki mogą zostać solidnie wydłużone. Specjaliści wskazują też na to, że problem łysienia można zamaskować do czasu odzyskania włosów bądź uzyskania zadowalających efektów. Jest kilka sposobów na ukrycie nieestetycznych prześwitów, o czym nie każdy wie. Nieco trudniej sytuacja wygląda w przypadku mężczyzn. Wielu panów w przypadku pojawienia się łysienia androgenowe decyduje się na przeszczep włosów, który jednak wymaga sporych nakładów finansowych.

Dermatolog Wawer

W naszym centrum medycznym z pomocy lekarza dermatologa, zajmującego się problemem łysienia androgenowego. Jest także możliwość wykonania testów diagnostycznych, w tym badań hormonalnych.

+48 508 904 736