Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
badania krwi wawer

Które badania należy wykonać po przejściu COVID-19?

CoVID-19 to bardzo podstępna choroba, która co prawda u większości osób wiąże się z brakiem jakichkolwiek poważnych objawów, ale… czasami bywa też śmiertelna. Nie jest więc tajemnicą, że po jej przejściu warto zdecydować się na przebycie określonych badań. Ich stawką może być nie tyle walka z pokonanym już zakażeniem, co raczej ograniczenie skutków jego działania na organizm.

Co może przynieść COVID-19?

Teoretycznie według niektórych statystyk, aż cztery osoby na pięć przeszły zarażenie koronawirusem w sposób bezobjawowy. Co więcej, często objawy tej choroby były mylone ze zwykłą grypą, a nawet… mocniejszym katarem. Nic więc dziwnego, że spora grupa osób bagatelizowała je, wrzucając je na karb (czasami nawet słusznie) corocznych, podobnych do grypy zakażeń. Niestety często okazywało się, że ów brak objawów, wiązał się z niespotykaną wcześniej zadyszką, bólami w klatce piersiowej, a nawet… zawrotami głowy. Jakie zatem badania należy przeprowadzić, by móc czuć się całkowicie bezpiecznym

Badania konieczne po ozdrowieniu

RTG płuc

To jedno z tych badań, które ozdrowieniec powinien koniecznie wykonać. Wynika to z faktu, że w trakcie COVID-19 szczególnie narażone na działanie patogenu są właśnie płuca. Warto podkreślić, że u tzw. ozdrowieńców bardzo często i tak dochodzi do zwłóknienia płuc, które – co ciekawe – może się utrzymywać nawet i miesiącami.

USG serca i badanie EKG spoczynkowego

Coraz częściej dowodzi się, że koronawirus może również zaatakować obszar serca, prowadząc w dalszej perspektywie nawet do wystąpienia zawału lub wielu innych, poważnych schorzeń. Przytoczone tu przykłady badań znacznie ograniczą ryzyko ich pojawienia się.

Badania krwi

Według najnowszych badań, COVID-19 może doprowadzić do znacznego spadku liczby czerwonych krwinek, co oznacza mniejszą podatność krwi na przyjęcie tlenu. Warto też zbadać krew pod kątem obecności przeciwciał na tę chorobę.

Badania neurologiczne

Częstym objawem COVID-19 jest tak zwana „mgła mózgowa„, która objawia się zmniejszoną aktywnością neurologiczną, apatią, a nawet bólami i zawrotami głowy. Badania te należy wykonać nie tylko w trakcie pojawienia się określonych objawów, ale najlepiej zawsze, by móc wykluczyć prawdopodobieństwo wystąpienia cięższych schorzeń.

Na koniec warto zwrócić uwagę, że o skierowaniu na badania powinien decydować lekarz. Jeśli więc udało nam się przejść zakażenie koronawirusem (zwłaszcza w dość lekki sposób), to odwiedziny gabinetu lekarskiego będą jedynym, sensownym pomysłem. Pamiętajmy, że to lekarz zleca wykonanie badań, ale też interpretuje je zgodnie z posiadaną wiedzą medyczną.

Podsumowanie

Badania krwi, analizy pracy serca i układu neurologicznego, a także kompleksowe RTG płuc, to tylko niektóre z badań, jakie ozdrowieniec powinien wykonać. Nie można zapominać, że nawet bezobjawowe przejście choroby, nie daje nam całkowitej pewności co do stanu naszego zdrowia. Zwłaszcza, że skutki zakażenia koronawirusem mogą utrzymywać się nawet przez lata.

W naszym centrum medycznym zlokalizowanym w warszawskiej dzielnicy Wawer wykonacie niezbędne badania krwi, moczu, EKG i USG.

+48 508 904 736