Centrum medyczne – Warszawa

DERMATOLOG dla dzieci i dorosłych - zapraszamy na konsultacje!

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 08:30 - 20:00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
badania krwi i moczu

Krwiomocz. Co oznacza krew w moczu i jakie mogą być przyczyny?

Krwiomocz to schorzenie oznaczające obecność krwi w moczu, co może, ale musi w każdym przypadku, świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. Warto, jednak wiedzieć kiedy konieczna jest szybka wizyta u lekarz i podjęcie właściwego leczenia, a kiedy obecność krwi w moczu nie świadczy o rozwoju choroby, ale jest np. objawem innego, znanego nam już schorzenia.

Co oznacza krew w moczu i kiedy powinno nas to niepokoić?

Mocz zabarwiony krwią może pojawić się w różnych sytuacjach. Czasami jest to jednorazowy przypadek, ale nawet wówczas nie powinno się go ignorować i warto skonsultować to z lekarzem, jeśli obawiamy się o swoje zdrowie.
W większości przypadków ślady krwi w moczu to sygnał ze strony układu moczowego, w którym mogą pojawić się nieprawidłowości. Dość często obecność krwi w moczu, którą można zaobserwować samodzielnie, to objaw kamicy nerkowej, zapalenia pęcherza moczowego, a nawet poważniejszych schorzeń, takich jak nowotwory.
Nigdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie wskazać co jest powodem krwawienia, dlatego ważna jest szybka konsultacja z lekarzem.

Krwiomocz u mężczyzn i u kobiet – kiedy niezbędna jest wizyta u specjalisty?

Nie zawsze widok krwi w moczu to sygnał, że w organizmie dzieje się coś złego. Krew w moczu jest bowiem czymś naturalnym podczas miesiączkowania u kobiet i nie powinno to niepokoić. Często też, w przypadku kobiet chorujących przez wiele lat na endometriozę i zmagającymi się z innymi problemami ginekologicznymi, pojawia się domieszka krwi w moczu, co jest jednak objawem towarzyszącym chorobie i nie świadczy o innych schorzeniach. Warto, jednak porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem, jeśli jest to stresujące i niepokoi nas.

W przypadku mężczyzn krwiomocz często spowodowany jest chorobami i urazami w obrębie układu moczowego, a także kamicą nerkową. W przypadku mężczyzn powyżej 50. roku życia możemy mieć do czynienia z chorobą gruczołu krokowego. Czasami też w pęcherzu moczowym może znaleźć się obce ciało, które powoduje krwawienie.
Za krew w moczu – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn – odpowiada również nadciśnienie złośliwe oraz gruźlica nerek, a nawet poważne choroby nowotworowe nerek i dróg moczowych.


Jeśli nie znamy przyczyny wystąpienia krwi w moczu, a dodatkowo towarzyszą temu inne objawy, np. silny ból brzucha i ból w obrębie dróg moczowych to zawsze konieczna jest wizyta u specjalisty, który zleci właściwe badania i podejmie leczenie. Na ogół w takiej sytuacji konieczne jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, czyli badania krwi, badania ogólnego moczu itp.

Obecnie, z uwagi na pandemię koronawirusa i ograniczone możliwości kontaktu ze specjalistami, wiele osób szuka alternatywnych sposobów dbania o zdrowie. Jeśli, zatem nagle pojawi się krwiomocz, a nie mamy możliwości umówienia się na wizytę, to warto kupić w aptece specjalny, domowy test diagnostyczny, który sprawdza zawartość moczu na obecność innych substancji. Jeśli wynik jest niepokojący to zawsze niezbędny jest kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu i wdrożenie leczenia, które pomoże wrócić do zdrowia.

Badania krwi Wawer

W naszym centrum medycznym możecie wykonać kompleksowe badania krwi oraz moczu. W ofercie znajduja się setki testów diagnostycznych w konkurencyjnych cenach. Szczegółowe informacje otrzymacie kontaktując się z rejestracją.

+48 508 904 736