Centrum medyczne – Warszawa

DERMATOLOG dla dzieci i dorosłych - zapraszamy na konsultacje!

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 08:30 - 20:00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ

Czym zajmuje się lekarz sportowy?

Lekarz sportowy Aktywność fizyczna przynosi bardzo wiele pozytywnych skutków zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Tym bardziej więc cieszymy się, gdy nasze dziecko chce uczestniczyć w zajęciach sportowych o określonym charakterze – pod tym względem sport oferuje bardzo wiele możliwości, więc każde dziecko ma szansę odnaleźć dyscyplinę, która najbardziej będzie mu odpowiadać. Musimy jednak pamiętać o tym, że niezbędna będzie także właściwa opieka medyczna.

Medycyna sportowa dzieci

Dorastające dziecko potrzebuje systematycznej opieki lekarskiej – to czas, gdy intensywnie rośnie, a celem bilansów jest ocenienie, że wszystko przebiega jak należy. Regularna kontrola jest tym bardziej niezbędna, gdy dziecko chce uprawiać określoną dyscyplinę sportową – wtedy w sposób profesjonalny może nam pomóc lekarz sportowy, który jest specjalistą w tym zakresie.

Medycyna sportowa zajmuje się wszystkimi procesami, jakie zachodzą w organizmie ludzkim na skutek uprawiania aktywności fizycznej, w tym również w organizmie dziecka. To właśnie lekarz sportowy może dokładnie określić, czy dziecko może uprawiać konkretną dyscyplinę i czy nie istnieją żadne do tego przeciwwskazania. Co istotne, o taką opinię warto zabiegać nie tylko wtedy, gdy dziecko uczestniczy w profesjonalnych treningach, ale również wtedy, gdy podejmuje je amatorsko – pomoże nam to uniknąć późniejszych ewentualnych problemów.

Kiedy warto i kiedy trzeba zgłosić się do lekarza sportowego?

Nie każde dziecko ma możliwości i predyspozycje do uprawiania określonej aktywności fizycznej, z czego my rodzice w ogóle nie musimy sobie zdawać sprawy, dlatego właśnie warto udać się do specjalisty, jakim jest lekarz sportowy. Warto zgłosić się do niego już wtedy, gdy nasze dziecko dopiero zaczyna przygodę ze sportem, ale już w sposób systematyczny, np. zapisaliśmy je na zajęcia dziecięcego klubu.

Do lekarza sportowego musimy natomiast zgłosić się wtedy, gdy dziecko rozpoczyna naukę w klasie sportowej – zarówno w szkole podstawowej, jak i średniej. To on orzeka, że dziecko może uprawiać określoną dyscyplinę sportu i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Ale to nie wszystko – specjalista medycyny sportowej orzeka również, że dziecko może powrócić do uprawiania sportu po przebytych kontuzjach i urazach. Tym samym dziecko jest pod stałą, profesjonalną opieką medyczną, jaka jest niezbędna młodym sportowcom.

Lekarz sportowy – co jest niezbędne do wydania opinii?

Medycyna sportowa to specjaliści z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, ale do wydania pierwszej opinii niezbędne są różnego rodzaju badania. Lekarz sportowy zleci więc wykonanie między innymi takich badań jak morfologia krwi, badanie moczu, glukozy oraz EKG spoczynkowe. Ponadto na badanie wstępne należy dostarczyć również wyniki badań bilansowych. W czasie wizyty przeprowadzany jest wywiad z opiekunem, odbywa się badanie fizykalne oraz badanie antropometryczne obejmujące pomiar masy ciała oraz wzrostu. Jeśli dziecko regularnie uprawia sport, to oprócz badania wstępnego podlega również badaniom okresowym, a w przypadku kontuzji, także kontrolnym.

Lekarz sportowy Warszawa – Wawer

W naszej placówce można umówić konsultację z lekarzem sportowym, w celu uzyskania sportowych zaświadczeń potrzebnych do uprawiania poszczególnych dyscyplin przez dzieci i młodzież. Dr Piotr Michniewicz to certyfikowany lekarz medycyny sportowej, uprawniony do przeprowadzania badań i wydawania orzeczeń o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia. Przed wizytą u lekarza sportowego celem uzyskania orzeczenia należy wykonać szereg badań, dlatego warto dowiedzieć się jakie badania są wymagane dla danej dyscypliny.

+48 508 904 736