Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ

Czego dowiesz się z badania krwi?

Zwykle badanie krwi zleca lekarz, jednak można je wykonać bez jego wskazania. Wystarczy udać się do laboratorium i poprosić o jego wykonanie. Czy jednak naprawdę jest aż tak ważne, by samemu się na nie decydować? Jeśli nie ma żadnych objawów chorobowych, to może nie warto sobie nim zaprzątać głowy?

Wyniki morfologii – o czym ci powiedzą?

Badanie krwi pomaga przyjrzeć się ogólnemu stanowi organizmu. Wyniki pozwalają stwierdzić, czy są w nim stany zapalne, czy różnego rodzaju niedobory. Morfologia krwi jest kluczowa przy wykrywaniu zaburzeń pracy nerek i wątroby, czy wykrywaniu hipercholesterolemii i cukrzycy.
Sprawdzeniu podlega między innymi OB, czyli odczyn Biernackiego. Maleje przy chorobach układu krążenia, a rośnie przy niedokrwistości, ciąży, po porodzie, przy antykoncepcji hormonalnej, podczas infekcji i w chorobach tarczycy.

O jakich jeszcze problemach zdrowotnych świadczą poszczególne wyniki badania krwi?

Gdy za mało lub za dużo, czyli co mogą oznaczać wyniki morfologii krwi

Do elementów morfotycznych zaliczane są płytki krwi oraz białe krwinki, czyli leukocyty i czerwone krwinki, czyli erytrocyty. W skład krwi, wchodzi również osocze. Sprawdź już teraz, czego dowiesz się z badania krwi, a konkretnie z poziomu płytek oraz białych i czerwonych krwinek.

Płytki krwi

Gdy jest ich zbyt dużo, mogą wskazywać na chroniczne stany zapalne, ciążę, intensywny wysiłek fizyczny lub niektóre choroby nowotworowe.
Zbyt mała ich liczba, daje znać o infekcji, chorobach nowotworowych, niedoborze witamin lub przyjmowaniu niektórych leków.

Leukocyty czyli białe krwinki

Zbyt mało leukocytów, to znak, że w twoim organizmie spadła odporność, masz zwykłą infekcję lub w najgorszym przypadku, chorujesz na nowotwór.
Z kolei, jeśli okaże się, że białych krwinek jest za dużo, w twoim organizmie może być stan zapalny, podwyższona temperatura, jesteś po wysiłku fizycznym, w ciąży (w przypadku kobiet) lub masz nowotwór.

Erytrocyty czyli czerwone krwinki

Duża ilość czerwonych krwinek, może świadczyć o niedotlenieniu organizmu, ale jeśli ich liczba jest wyjątkowo wysoka, możesz mieć czerwienicą prawdziwą.
Zbyt mała ilość erytrocytów, może być przyczyną choroby wrodzonej, niedoborów witaminy z grupy B lub żelaza, czynników zakaźnych lub częstego krwawienia.
Warto wspomnieć również o zbyt niskim stężeniu hemoglobiny, wchodzącej w skład czerwonych krwinek, co zwykle oznacza niedokrwistość.

Jak widać, informacji jest całkiem sporo. Teraz, gdy już wiesz, czego dowiesz się z badania krwi, warto je wykonać i powtarzać przynajmniej raz w roku.

+48 508 904 736