Centrum medyczne – Warszawa

DERMATOLOG dla dzieci i dorosłych - zapraszamy na konsultacje!

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 08:30 - 20:00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ

Cytologia płynna LBC (cienkowarstwowa) – opis i przebieg badania

Okresowe badania cytologiczne poleci kobiecie każdy ginekolog w ramach profilaktyki. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego regularne sprawdzanie kondycji swojego organizmu to podstawa. Za pomocą cytologii LBC możliwe staje się wykrycie zmian nowotworowych w szyjce macicy. Służy ono także do diagnozowania zakażenia HPV i chlamydii. Zwykła cytologia jest coraz bardziej wypierana przez cienkowarstwową ze względu na lepszą jakość, przejrzystość i szerszy zakres. Zmniejsza się ryzyko uszkodzenia materiału pobranego do analizy i zwiększa dokładność wyniku.

Czym jest i dla kogo cytologia płynna?

Cytologia płynna, czyli cienkowarstwowa, jest badaniem przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy. Pozwala na wykrycie rozmaitych nieprawidłowości w drogach rodnych już we wczesnym stadium, gdy nie stanowią one żadnego zagrożenia dla zdrowia. Ogromną zaletą cytologii płynnej jest wysoka wykrywalność zmian przednowotworowych. Z badania mogą skorzystać wszystkie kobiety znajdujące się w wieku rozrodczym. Poddawanie się mu każdego roku jest wręcz wskazane. Można robić to rzadziej, jeśli poprzednie wyniki były dobre i kobieta nie znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowalności na raka szyjki macicy. Na cytologię cienkowarstwową warto zapisać się już po rozpoczęciu współżycia. Jest ona niezwykle istotna także w trakcie ciąży i w okresie przekwitania.

Przygotowania do cytologii cienkowarstwowej

Do cytologii płynnej pacjentka musi się odpowiednio przygotować. Ma to ogromny wpływ na jakość pobranego materiału, a dokładnie ilość komórek nadających się do oceny cytologicznej. Im dokładniejsze będzie przygotowanie, tym lepiej, bo zwiększa to skuteczność badania, czyli otrzymanie dokładnych wyników. Konieczne staje się przystąpienie do cytologii płynnej w konkretnym dniu cyklu menstruacyjnego. Nie można wykonać go podczas krwawienia ani na kilka dni przed jego rozpoczęciem lub po jego ustaniu. Zaleca się przeprowadzić cytologię cienkowarstwową w pierwszej fazie cyklu. Nie można w tym czasie przyjmować żadnych środków dopochwowych. Konieczne staje się również powstrzymanie od współżycia przez co najmniej dobę, to samo dotyczy irygacji pochwy, badania USG dopochwowego, badania ginekologicznego, wymazów i przesiewów z dróg rodnych.

Na czym polega cytologia LBC?

Podczas cytologii płynnej pobiera się wymaz z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Uzyskany materiał jest przenoszony z końcówki od razu do płynu o odpowiednim składzie. Ma to na celu przeciwdziałanie uszkodzeniu komórek ze śluzówki pochwy, zachowanie ich pierwotnego kształtu. Wszystko to służy temu, aby wynik był bardzo dokładny i możliwe stało się wykrycie zmian nowotworowych w jak najwcześniejszym stadium. Pobrany materiał zostaje szczelnie zamknięty, po czym trafia do laboratorium. Następnie wymaz jest oczyszczany, usuwa się z niego bakterie, krwinki czerwone, śluz, komórki zapalne. Dopiero tak przygotowana próbka może zostać obejrzana pod mikroskopem. Wyróżnia się wiele typów testów, które pozwalają wykryć obecność DNA wirusów HPV.

Cytologia Wawer

W naszym centrum medycznym pacjenci mogą skorzystać z pomocy lekarza ginekologa i podczas wizyty wykonać badanie cytologiczne. W naszej ofercie znajduje się wiele testów diagnostycznych w korzystnych cenach. Poza standardowymi badaniami krwi, można też wykonać testy na obecność korona wirusa Sars-CoV2 w formie testu PCR lub testów antygenowych.

+48 508 904 736