Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
badania-krwi-wawer

Kwas moczowy w profilaktyce chorób krążenia

Podczas procesów przemiany materii w organizmie powstaje kwas moczowy. Jego zwiększone stężenie prowadzić będzie do choroby jaką jest hiperurykemia. Szacuje się, że może występować ona nawet u 5 milionów Polaków, zarówno u osób młodych jak i starszych. Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi może również świadczyć o innych jednostkach chorobowych układu krążenia jak np. nadciśnieniu czy o chorobach metabolicznych jak cukrzyca.

Badania krwi w profilaktyce chorób krążenia

We wszelkiego typu schorzeniach bardzo ważne jest wykrycie choroby na jej wczesnym etapie. Lekarze zalecają aby badania krwi wykonywać przynajmniej raz w roku, co pozwoli na wczesną diagnostykę, oraz pozwoli na dobranie odpowiedniego leczenia już we wczesnym stadium choroby.

Czym jest kwas moczowy?

Jak wcześniej wspomniano kwas moczowy jest to końcowy produkt metabolizmu związków purynowych. Do ich degradacji dochodzi w wątrobie na skutek działania różnego typu enzymów. W związku z tym kwas moczowy musi zostać wydalony z organizmu, ponieważ nie jest on już w żaden sposób wykorzystywany przez komórki ciała. W główniej mierze jest on wydalany z moczem, jednak jego część jest wydalana przez jelita. Podczas niektórych schorzeń jak np. dna moczanowa czy kamica moczanowa, wydalanie kwasu moczowego z organizmu może być utrudnione. Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi może również świadczyć o różnego typu chorobach metabolicznych.

Jakie objawy wskazują na podwyższony poziom kwasu moczowego?

Do głównych objawów które mogą sugerować podwyższony poziom kwasu moczowego należy zaliczyć:
– gorączkę,
– krwiomocz,
– zastoje moczu,
– zaczerwienienie, ból oraz obrzęk stawów,
– bóle brzucha i okolicy lędźwiowej,
– wymioty jak również przewlekłe nudności.

Badanie poziomu kwasu moczowego

W celu zbadania poziomu kwasu moczowego należy pobrać krew żylną. Praktycznie każdy punkt pobrań krwi jest w stanie wykonać tego typu badanie. Należy pamiętać, że badania krwi wykonuje się na czczo, tzn. na co najmniej osiem godzin przed planowanym badaniem nie powinniśmy spożywać jakichkolwiek posiłków oraz unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Może to doprowadzić do fałszywych odczytów co utrudni zdiagnozowanie jednostki chorobowej.

Kwas moczowy- normy stężenia

Dla kobiet i mężczyzn przyjmuje się różne normy prawidłowego stężenia kwasu moczowego jednak zazwyczaj uznaje się że powinny one się mieścić w przedziale 3-7 mg/dl (180-420 µmol/). Wartości badane u mężczyzn są zazwyczaj wyższe niż u kobiet.

Interpretacja wyników badania kwasu moczowego

Jeśli we krwi poziom kwasu moczowego jest podwyższony to mówimy o hiperurykemii. Przyczyną tego stanu rzeczy może być jego nadmierna produkcja w organizmie, choroby genetyczne (choroba von Gierkego, schorzenie Lescha-Nyhana), ale także niszczenie komórek spowodowane nowotworem, czy zatrucie ołowiem.

Do czego może prowadzić wysoki poziom kwasu moczowego

Wysoki poziom kwasu moczowego może prowadzić do różnego typu schorzeń, dlatego wyniki badań zawsze powinny być skonsultowane z lekarzem i odpowiednio zinterpretowane. Do najczęściej występujących chorób powiązanych z podwyższonym poziomem kwasu moczowego należy zaliczyć:
– dnę moczanową,
– kamicę nerkową jak również inne stany zapalne stawów,
– odwodnienia powstałe np. na skutek długotrwałego wysiłku fizycznego lub braku spożywania napojów o odpowiedniej zawartości elektrolitów podczas upałów,
– nadciśnienie tętnicze,
– niedoczynność tarczycy,
– niedokrwistość hemolityczną,
– zawał serca i inne zaburzenia jego pracy.

Badania krwi Wawer

W naszym centrum medycznym możecie wykonać kompleksowe badania krwi, morfologię, lipidogram, OB, TSH, testy antygenowe oraz testy na przeciwciała anty SARS-CoV-2. Szczegółowe informacje otrzymacie kontaktując się z rejestracją.

+48 508 904 736