Centrum medyczne – Warszawa

DERMATOLOG dla dzieci i dorosłych - zapraszamy na konsultacje!

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 08:30 - 20:00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
cholesterol badania krwi

Dobry i zły cholesterol – czym jest i kiedy warto zrobić badanie?

„Dobry” i „zły” cholesterol to powszechnie stosowane określenia dla dwóch lipoprotein: frakcji HDL (Cholesterol HDL), która nazywana jest „dobrym cholesterolem” oraz frakcji LDL (Cholesterol LDL) – czyli tego niewłaściwego cholesterolu.

Czym jest poziom „dobrego” i „złego” cholesterolu?

U każdego człowieka poziom cholesterolu zależy od diety, aktywności fizycznej oraz trybu życia. Przyjmuje się, że nieprawidłowe wskaźniki cholesterolu mogą przyczyniać się do rozwoju poważnych chorób, takich jak np. miażdżyca lub udar mózgu.
Cholesterol pozyskiwany jest z jedzenia, a przede wszystkim z produktów pochodzenia zwierzęcego i mięsa. Badania dowodzą, że wraz z jedzeniem człowiek przyjmuje w ciągu dnia nawet do 500 mg cholesterolu. Cholesterol tworzy się w organizmie również w efekcie syntezy egzogennej, która odbywa się w wątrobie, jelitach i skórze. To drugie źródło jego powstania, w wyniku którego organizm człowieka otrzymuje nawet do 900 mg cholesterolu w ciągu dnia.

Cholesterol całkowity – co się na niego składa?

Tzw. cholesterol całkowity to zarówno „dobry”, jak i „zły cholesterol”, czyli wartości HDL oraz LDL wraz z reakcjami małych lipoprotein VLDL. Normy cholesterolu podawane są zgodnie z wartościami przyjętymi dla każdego laboratorium. Zakłada się, że właściwy poziom cholesterolu jest wskaźnikiem zdrowia pacjenta. Oznacza się go za pomocą lipiodogramu i mierzy podczas badań laboratoryjnych.
Warto podkreślić, że normy cholesterolu stanowią kwestię indywidualną, ponieważ wpływają na nie takie czynniki jak: wiek, ogólny stan zdrowia, choroby przewlekłe itp. Nie można, zatem jednoznacznie wskazać odgórnej normy jeśli chodzi o poziom cholesterolu. Przyjmuje się jednak, że jeśli dana osoba posiada ryzyko wystąpienia np. chorób układu krążenia, ponieważ pali papierosy lub jest genetycznie obciążona schorzeniami naczyniowymi, to wówczas poziom tzw. złego cholesterolu powinien być niższy, aby uniknąć ryzyka wystąpienia poważnej choroby.

Badanie Cholesterolu Wawer

W naszym centrum medycznym możecie wykonać kompleksowe badania krwi, w tym cholesterol ldl i hdl. W naszej ofercie znajduje się wiele testów diagnostycznych w korzystnych cenach. Poza standardowymi badaniami krwi, można też wykonać testy na obecność korona wirusa Sars-CoV2 w formie testu PCR lub testów antygenowych.

+48 508 904 736