Diagnostyka prenatalna – czym jest i kiedy ją wykonać?
Diagnostyka prenatalna jest zalecana wielu kobietom ciężarnym. Ma na celu ocenienie tego, czy płód rozwija się prawidłowo. Za pomocą odpowiednich badań możliwe staje się wczesne wykrycie różnych nieprawidłowości, wad genetycznych. Służą temu badania ultrasonograficzne, rozmaite testy, echokardiografia płodu. Dostępne są także inwazyjne metody w postaci biopsji, amniopunkcji i kordocentezy.
Jakie są wskazania do wykonania badań prenatalnych?
Badania prenatalne stanowią narzędzia diagnostyczne, które wykonuje się głównie w celu rozpoznania chorób genetycznych i wad rozwojowych. Diagnostyka prenatalna jest zalecana kobietom ciężarnym po 35. roku życia. Wskazaniami do przeprowadzenia badanie są także niewłaściwy zestaw chromosomów matki lub ojca oraz niepokojący wynik badania USG. Jeśli kobieta urodziła już wcześniej dziecko obarczone schorzeniem genetycznym lub wadą wrodzoną, to również powinna poddać się badaniom prenatalnym. Warto wiedzieć, że dostępne są metody zarówno bezinwazyjne, które nie ingerują w żaden sposób w organizm kobiety i płodu, jak i badania inwazyjne. W przypadku tych pierwszych nie trzeba martwić się o wystąpienie negatywnych skutków ubocznych. Badania nieinwazyjne nie stwarzają żadnego ryzyka powikłań. Z kolei inwazyjna diagnostyka prenatalna wymaga przedostania się do jamy brzusznej matki, aby móc pobrać materiał genetyczny od dziecka.
Co składa się na diagnostyki prenatalna?
Najpopularniejsze są badania USG genetyczne, na podstawie których można ocenić przezierność karkową płodu, budowę kości nosowej. Lekarz jest w stanie wykryć również wady typu zespół Downa czy rozszczepienie podniebienia. Obecnie można liczyć na nowoczesne USG ciąży, które pozwala na zobaczenie nawet ziewającego dziecka, nadal znajdującego się jeszcze w łonie matki. Obraz uzyskiwany dzięki USG 3D i USG 4D jest bardziej wyraźny i czytelny. Możliwe staje się zobaczenie kształtu dziecka, zarysu jego twarzy i sylwetki. Najbardziej zaawansowany jest USG 4D ze względu na to, że pozwala na przyglądanie się maluszkowi w czasie rzeczywistym. Rodzice mogą jeszcze przed narodzeniem dziecka zobaczyć, jak się ono uśmiecha w brzuchu. Test podwójny PAPP-a służy do wykrywania markerów zmian genetycznych, a test Sanco jest w stanie zbadać DNA płodu. Diagnostyka prenatalna sprawia, że rodzice mogą dowiedzieć się o dysfunkcjach swojego jeszcze nienarodzonego dziecka, co pozwoli im lepiej przygotować się do opieki nad nim. Niektóre wady genetyczne uniemożliwiają przeżycie dziecka po narodzeniu.
Badania prenatalne Warszawa Wawer
Zapraszamy na badania krwi, oraz USG ciąży, USG 3D oraz USG 4D w centrum medycznym Lekarze z Radości. Badania są wykonywane na wysokiej klasy ultrasonografie przez lekarzy z wieloletnim doświadczeniem. Cennik badań ultrasonograficznych znajduje się tutaj.