Centrum medyczne – Warszawa

DERMATOLOG dla dzieci i dorosłych - zapraszamy na konsultacje!

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 08:30 - 20:00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ

Menopauza i andropauza – czym są i jak wpływają na zdrowie?

Menopauza i andropauza mają ze sobą wiele wspólnego, dotyczą okresu przekwitania. Pierwszy termin dotyczy kobiet, natomiast drugi odnosi się do mężczyzn. Okazuje się, że w zależności od płci, starzenie przebiega w inny sposób, wiąże się z wystąpieniem odmiennych dolegliwości. W przypadku menopauzy dochodzi do spadku estrogenów, z kolei u panów odnotowuje się obniżenie stężenia testosteronu. Zmiany w układzie hormonalnym objawiają się na różne sposoby, mogą być mniej lub bardziej dotkliwe. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Przekwitanie u kobiet i mężczyzn – czym się charakteryzuje?

Przekwitanie to naturalny proces wynikający ze starzenia się organizmu. Niestety jest to coś nieuchronnego, ale w każdym przypadku można może przebiegać w odmienny sposób. Za szereg zmian w organizmie kobiet i mężczyzn odpowiadają przede wszystkim hormony, a dokładnie ich spadek. Objawy menopauzy u kobiet pojawiające się wcześniej niż symptomy andropauzy u mężczyzn. U panów jest to proces bardziej rozłożony w czasie, z kolei u pań zmiany są gwałtowniejsze. W przypadku kobiet zdecydowanie łatwiej stwierdzić klimakterium, chociażby na podstawie ustania miesiączki, co wiąże się także z zakończeniem możliwości reprodukcyjnych. Z kolei andropauza u mężczyzn nie zawsze przyczynia się w dużym stopniu do obniżenia zdolności seksualnej. Są oni nadal w stanie zapłodnić kobietę w podeszłym wieku. Oczywiście libido zwykle się obniża, pojawiają się także problemy z erekcją. Spada masa mięśniowa, wzrasta tkanka tłuszczowa w obrębie brzucha. Przekwitanie wiąże się dla panów z pogorszeniem jakości snu, pamięci i koncentracji.

Menopauza może mieć swój początek już nawet w przypadku kobiet mających 45 lat. Charakterystyczne stają się zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Okresy między krwawieniami wydłużają się, aż w końcu całkowicie zanikają. Przekwitające panie borykają się z rozmaitymi dolegliwościami, które dotyczą przede wszystkim uderzeń gorąca, suchości pochwy i zwiększonej podatności na infekcje intymne. Doskwierają także bóle i zawroty głowy. Z typowych symptomów menopauzy wymienić można nadmierną potliwość, wahania nastrojów, stany depresyjne i drażliwość. Dochodzi również do pogorszenie pamięci i koncentracji. Jako że przekwitanie wiąże się z niedoczynnością jajników i zaburzeniami hormonalnymi, to niestety kobiety doświadczają rozmaitych problemów zdrowotnych. Zwiększa się ryzyko wystąpienia schorzeń układu krążenia, nietrzymania moczu. Występują również zmiany metaboliczne, dochodzi do obniżenia gęstości kości.

Endokrynolog i Seksuolog Wawer

W naszym centrum medycznym z pomocy lekarza endokrynologa oraz seksuologa. Jest także możliwość wykonania testów diagnostycznych w korzystnych cenach, a wśród nich są badania hormonalne.

+48 508 904 736