Leczenie i terapia osób trans płciowych
Transseksualizm, uznany za chorobę, polega na rozbieżności między płcią fizyczną i odczuwaną płcią psychiczną. Jego przyczyny nie są znane, ale na pewno nie jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Jako choroba podlega leczeniu.
Leczenie transseksualizmu
Leczenie transseksualizmu jest bardzo długie i wieloetapowe i nie jest refundowane. Leczeniu mogą poddać się tylko osoby pełnoletnie.
Pierwszy etap polega na przeprowadzeniu bardzo dokładnych badań psychologicznych, które pozwalają określić, jak duża i trwała jest rozbieżność między płcią fizyczną a odczuwaną płcią psychiczną. Swoje opinie musi sporządzić psycholog-seksuolog.
Drugim etapem jest terapia hormonalna polegająca na podawaniu leków zwiększających rozwój drugorzędnych cech płciowych i równoczesnym zaniku cech dla płci fizycznej, np. zaniku męskiego owłosienia, rozwoju lub zaniku piersi, zaniku miesiączki. Terapia hormonalna może wiązać się z niepożądanymi skutkami, o których powinien poinformować lekarz.
Kolejne etapy to test życia, administracyjna zmiana płci oraz operacja plastyczna.
Sytuacja osób transpłciowych w Polsce
Polskie społeczeństwo jest najbardziej ksenofobicznym społeczeństwem w Europie. Z odrzuceniem i nietolerancją spotykają się osoby LGBT, transseksualne i transwestyci. Wiąże się to dla nich z zaburzeniami psychicznymi, depresją, często prowadzi do samobójstw.
Seksuolog Wawer
Transseksualizm to problem, z którym coraz częściej borykają się nasi pacjenci. W centrum medycznym Lekarze z Radości pracuje wysokiej klasy specjalista z dziedziny seksuologii dr n. m. Robert Kulhawik, który pomógł już wielu osobom trans płciowym. W punkcie pobrań, szybko i wygodnie można wykonać potrzebne badania hormonalne, niezbędne do rozpoczęcia terapii.