Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ

Jak się wyspać? 10 sposobów na dobry sen.

O tym, jak ważny jest sen można by długo dyskutować. Odpowiednia ilość snu jest niezbędna dla zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego. Niektóre problemy medyczne związane ze snem jak bezsenność czy bezdech wymagają specjalistycznego leczenia, jednakże część problemów ze snem można rozwiązać poprzez zmianę trybu życia.

Zdrowe nawyki dotyczące snu mogą mieć duży wpływ na jakość Twojego życia, ponieważ lepszy sen pomaga sprawniej funkcjonować i wzmocnić układ odpornościowy. Jest to szczególnie ważne w okresie pandemii. Poniżej znajdziecie 10 sposobów na poprawę jakości swojego snu.

1. Rutyna

Trzymaj się spójnego harmonogramu dnia ze szczególnym uwzględnieniem czasu zasypiania. Kładź się spać każdego wieczoru o tej samej porze i wstawaj o tej samej godzinie rano. Rutyna pomaga regulować zegar biologiczny i może pomóc rozwiązać problemy ze snem.

2. Techniki relaksacyjne

Taka aktywność, praktykowana tuż przed snem, pomaga oddzielić czas snu od czynności, które mogą powodować poruszenie, stres lub niepokój. Silne emocje mogą utrudniać zasypianie oraz uzyskanie zdrowego i głębokiego snu.

3. Ograniczenie kofeiny

Dla niektórych jedna filiżanka kawy rano oznacza nieprzespaną noc. Kofeina może również zwiększać potrzebę oddawania moczu w nocy.

4. Aktywność fizyczna

Regularne ćwiczenia aerobowe, takie jak spacery, bieganie lub pływanie, zapewniają szereg korzyści związanych z dobrym snem: szybciej zasypiasz, wydłużasz fazę głębokiego regenerującego snu i rzadziej budzisz się w nocy.

5. Ograniczenie drzemek

Długotrwałe drzemki mogą zakłócić naturalny cykl dnia i zapobiec odczuwaniu zmęczenia na tyle, aby spowodować trudności z zaśnięciem. Jeśli masz problemy ze snem, unikaj drzemek, zwłaszcza po południu.

6. Unikanie alkoholu i papierosów

Alkohol i tytoń mogą zakłócać dobry sen. Alkohol działa depresyjnie na układ nerwowy, więc wypicie piwa lub drinka może pomóc niektórym osobom zasnąć. Niestety, efekt ten jest krótkotrwały i w dłuższej perspektywie może nawet doprowadzić do bezsenności i alkoholizmu. Jakość takiego snu jest bardzo niska. Alkohol może być też powodem chrapania i innych problemów z oddychaniem podczas snu.

7. Kontrola tego co jemy i ile jemy przed snem

Spożywanie dużych lub pikantnych posiłków może powodować dyskomfort związany z niestrawnością, która może utrudniać zasypianie. Jeśli możesz, unikaj spożywania dużych posiłków na dwie, trzy godziny przed snem.

8. Poprawa warunków do snu

Usuń telewizor, telefon i inne urządzenia z sypialni. Warto by była ona pokojem przeznaczonym tylko do spania. Idealne otoczenie dobrego snu jest ciche, ciemne i stosunkowo chłodne. Śpij na wygodnym łóżku i upewnij się, że materac jest w dobrym stanie. Zainwestuj w wygodne poduszki i spraw, by pokój był atrakcyjny i zachęcający do snu oraz wolny od alergenów, które mogą na ciebie wpływać, a także przedmiotów, które mogą spowodować poślizgnięcie się lub upadek, w przypadku nocnego wstawania.

9. Czytanie

Jeśli po około 20 minutach w łóżku nadal nie śpisz, wstań i trochę poczytaj, aby się zrelaksować.

10. Farmakologiczne środki na dobry sen

Staraj się unikać przyjmowania tabletek nasennych. Jeśli zażywasz lek nasenny na receptę, konsultuj to z lekarzem, aby stosować go skutecznie i możliwie krótko.

Lekarze z Radości – Wawer

Jeśli mimo zmiany nawyków nadal masz problemy ze snem, powinieneś skonsultować się z lekarzem. W naszym centrum medycznym przyjmuje psychiatra, otolaryngolog i internista, którzy mogą pomóc Ci uzyskać dobry sen.

+48 508 904 736