Centrum medyczne – Warszawa

DERMATOLOG dla dzieci i dorosłych - zapraszamy na konsultacje!

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 08:30 - 20:00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ

Żylaki – klasyczne i nowoczesne metody leczenia

Żylaki to często spotykany w dzisiejszych czasach problem medyczny. Przyczyn powstawania żylaków należy upatrywać przede wszystkim w uwarunkowaniach genetycznych i środowiskowych takich jak siedzący tryb życia, niski poziom aktywności fizycznej, nadwaga i problemy z krzepliwością krwi.

Objawami, które wskazują na problemy z żyłami są m. in. bóle kończyn dolnych i zjawisko ciężkich nóg, obrzęki, niepokojące zmiany skórne czy wreszcie pojawienie się widocznych żylaków. W każdym z tych przypadków nie należy czekać na pogorszenie stanu zdrowia, tylko jak najszybciej udać się do specjalisty – chirurga naczyniowego.

Metody leczenia żylaków

Metod leczenia żylaków jest wiele, a wybór najbardziej odpowiedniej zależy od stadium choroby, rekomendacji lekarza prowadzącego i decyzji pacjenta. Żylaki można leczyć stosując nieinwazyjne metody leczenia naczyń krwionośnych lub poprzez leczenie operacyjne. Ciekawym rozwiązaniem, przynoszącym efekty jest też połączenie kilku metod leczenia. Stosując leczenie hybrydowe, zwiększamy szanse na szybkie uporanie się z żylakami. Każde działanie, powinniśmy jednak konsultować z lekarzem.

Operacja

W opinii specjalistów, najskuteczniejszą metodą leczenia żylaków jest leczenie operacyjne, polegające usunięciu dużych pni żylnych. Przesłanką do przeprowadzenia tego typu zabiegu jest sytuacja, w której mimo stosowania innych metod żylaki powiększają się, krwawią lub powodują zakrzepy i stany zapalne. Usunięcie żylaków poprawia przepływ krwi w kończynach dolnych i zmniejsza ryzyko powikłań. Pozbycie się zniszczonych żył, nie gwarantuje jednak wyleczenia z żylaków na stałe. U niemal połowy osób, po operacji pojawiają się nawroty spowodowane niedomykalnością zastawek w żyłach, które w momencie przeprowadzenia zabiegu były jeszcze zdrowe.

Laserowe leczenie żylaków

Laseroterapia to jedna z najpopularniejszych metod usuwania żylaków. Stosuje się ją najczęściej w przypadku żylaków podudzi oraz łydek. Dużą zaletą jest to, że laser jest małoinwazyjny i niemal bezbolesny. Do żyły wprowadza się światłowód i za pomocą energii cieplnej, dokonuje się termoablacji czyli zamknięcia niewydolnej żyły. W konsekwencji uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego, dochodzi do jego obkurczenia i powstania miejscowego stanu zapalnego skutkującego krzepnięciem krwi żylaka.

Skleroterapia

Do nowoczesnych metod leczenia żylaków należy także skleroterapia. Polega ona na wstrzyknięciu do wnętrza zmienionego chorobowo naczynia specjalnego preparatu, który wywołuje stan zapalny ścian żyły. W konsekwencji krew krzepnieje, a żylak powoli zanika. Mechanizm ten działa podobnie jak w przypadku laseroterapii.

Para wodna

Leczenia żylaków kończyn dolnych parą wodną należy do najnowocześniejszych metod leczenia żylaków. W tym przypadku energia niezbędna do zamknięcia chorej żyły jest przenoszona za pośrednictwem czystej wody aplikowanej w mikrodawkach pod postacią pary wodnej. Sposób ten sprawdzi się u pacjentów, którzy mają bardzo wiele żylaków, ponieważ podczas jednego zabiegu można zamknąć wszystkie chorobowo zmienione naczynia. Będzie też odpowiedni dla alergików, ponieważ niweluje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej związanej z zastosowaniem innej substancji chemicznej.

Fale radiowe

W przypadku leczenia falami radiowymi, w trakcie zabiegu do zmienionej chorobowo żyły wprowadza się cewnik emitujący fale o wysokiej częstotliwości. Efektem tego jest wytworzenie energii, która energia podnosi temperaturę naczynia i konsekwencji zamyka je, obkurcza i powoduje krzepnięcie krwi. Żylak zostaje wchłonięty, a funkcje krwionośne przejmują inne naczynia.

Leczenie farmakologiczne

Leki są środkiem uzupełniającym dla innych metod leczenia. Ich zadaniem jest opóźnienie rozwoju choroby i ograniczenie niektórych objawów, poprzez wzmocnieni żył, poprawy krążenia i właściwości przeciwzapalnych. Leki na żylaki możemy stosować w formie tabletek, kropli, a także maści i żelów. Zanim jednak zaczniemy ich używać, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Chirurg naczyniowy Wawer

Osoby mające problemy z żylakami oraz innymi schorzeniami układu krwionośnego mogą zasięgnąć porady naszego chirurga. Dr Stanisław Mazur to ceniony lekarz, który specjalizuje się w leczeniu schorzeń z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej oraz otwartym i wewnątrznaczyniowym leczeniu miażdżycy tętnic, szczególnie w zaawansowanych postaciach niedokrwienia w cukrzycy, minimalnie inwazyjnym leczeniu tętniaków aorty i innych tętnic oraz w nowoczesnych sposobach leczenia chorób żył.

+48 508 904 736