Zespół stresu pourazowego – czym jest i jak sobie z nim skutecznie poradzić?
Stres to nieodłączny towarzysz życia każdego człowieka. Tak naprawdę bardzo trudno zorganizować swoje życie w ten sposób, aby nie było w nim w ogóle stresu. Ludziom codziennie zdarzają się mniejsze lub większe trudności, które wywołują pobudzenie i dyskomfort. Niestety dzieją się również ogromne tragedie i traumy, które mogą wywoływać poważne zaburzenia, na przykład zespół stresu pourazowego, w skrócie PTSD.
Czym jest zespół stresu pourazowego?
W psychiatrii oraz psychologii klinicznej używa się określenia PTSD. Z języka angielskiego to Post-traumatic Stress Disorder. To zaburzenie, na które mogą cierpieć osoby po traumach łączących się z zagrożeniem życia lub zdrowia. PTSD po raz pierwszy obserwowane było u żołnierzy, którzy mieli w swoim doświadczeniu walki na polach bitwy. Kolejne obserwacje i badania wykazały, że PTSD dotyczy nie tylko żołnierzy, ale też zwykłych ludzi mających w swojej historii traumatyczne doświadczenia. To mógł być wypadek komunikacyjny, napaść, gwałt, ale też wiele innych sytuacji, które przeżywane były przez człowieka jako zagrażające jego zdrowiu, życiu, bezpieczeństwu i integralności psychicznej. Warto zaznaczyć, że PTSD może rozwinąć się również u kogoś, kto był świadkiem takich sytuacji, na przykład przemocy fizycznej.
Czym objawia się PTSD?
W normalnych sytuacjach, w których człowiek doświadcza stresu, trudne wydarzenie zostaje przepracowane, ponieważ uruchomione zostają umiejętności zaradcze związane z radzeniem sobie ze stresem. W niektórych sytuacjach stresujących wydarzenie może jednak mocno wpłynąć na dalsze funkcjonowanie człowieka. Pojawiają się takie nieprzyjemne objawy, jak flashbacki, które są nagłym przypominaniem sobie sytuacji i przeżywaniem ich, jakby ponownie miały naprawdę miejsce. Koszmary nocne, smutek, zniecierpliwienie, rozdrażnienie, poczucie częstego zagrożenia, to kolejne objawy. Jakość życia diametralnie spada, ludzie wycofują się ze swoich codziennych aktywności, często rezygnując z pracy, spotkań towarzyskich. Unikają sytuacji, które kojarzą się z traumą. PTSD może trwać przez wiele miesięcy, a nawet lat, pomimo tego, że stresująca sytuacja już dawno minęła i obecnie człowiekowi nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.
Leczenie PTSD
Psychiatra to specjalista, do którego warto wybrać się wtedy, gdy przeżyło się taką dramatyczną sytuację, która mocno obiła się na dalszym życiu człowieka. Lekarz może wdrożyć leki przeciwlękowe, poprawiające jakość snu, czasami również leki antydepresyjne. Kolejne etapy wychodzenia z zaburzenia to rozpoczęcie psychoterapii. Psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, który pracuje technikami tego podejścia, wykorzystując między innymi metodę przedłużonej ekspozycji, będzie najlepszym specjalistą wspierającym w wychodzeniu z PTSD. To właśnie ten sposób leczenia jest szeroko rekomendowany na całym świecie, jako najbardziej skuteczne postępowanie w przypadku zespołu stresu pourazowego. Stan psychiczny pacjenta i komfort życia poprawiają się zwykle już po kilku sesjach, pozwalając wrócić do normalności.
Psychiatra Wawer
W naszym centrum medycznym pacjenci mogą skorzystać z pomocy psychiatry, psychologa i psychoterapeuty. Kiedy ciężko nam uporać się samemu z problemami, warto skorzystać pomocy specjalisty.