Centrum medyczne – Warszawa

DERMATOLOG dla dzieci i dorosłych - zapraszamy na konsultacje!

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 08:30 - 20:00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ

Wypalenie zawodowe – czym jest i jak sobie z nim poradzić?

Każdy z nas miewa w życiu momenty, które odbierają sens naszych działań i poczynań. Dawna motywacja i zapał zaczynają ustępować, a w ich miejscu pojawia się obojętność i złe nastawienie. Takie zjawisko może dotyczyć wszelkich sfer życia człowieka, także przestrzeni zawodowej. Czymś, co z pewnością utrudnia rozwój i szczęśliwe życie jest wypalenie zawodowe. To coraz częściej spotykane zjawisko, które może przybrać różne objawy, w zależności od stanu gospodarki emocjonalnej danego człowieka. Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego z nas. Jak się przed nim bronić?

Czym tak naprawdę jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe (professional burnout) powstaje w wyniku stresu, który swoje źródło ma w naszej pracy.
Wypalenie zawodowe z pewnością może być interpretowane na wiele sposobów. To zjawisko jest zazwyczaj konsekwencją wystąpienia wielu czynników, leżących zarówno po stronie pracownika jak i organizacji w której jest zatrudniony. Połączenie tychże czynników tworzy pewien mechanizm, który sprzyja rozwojowi wypalenia zawodowego.


Problem ten może dotyczyć każdego człowieka, niezależnie od jego stanowiska. Warto jednak wspomnieć, iż zdecydowanie bardziej narażone są osoby, które pełnią funkcje kierownicze lub pracują na stanowiskach mocno stresogennych czy wymagających dużego zaangażowania emocjonalnego, społecznego oraz poznawczego. Do zawodów najbardziej narażonych zaliczają się:

• nauczyciel,
• pielęgniarka,
• psycholog,
• trener,
• konsultant,
• handlowiec,
• lekarz,
• psychiatra.

Nie należy jednak zapominać, iż syndrom wypalenia zawodowego może mieć miejsce niemal w każdym zawodzie. Z pewnością warto zaznaczyć, że większą skłonność do wypalenia zawodowego maja kobiety, ze względu na ich przywiązanie emocjonalne oraz większą wrażliwość. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoby zmagające się z wypaleniem zawodowym mogły wcześniej być pracoholikami.

Jak zdiagnozować u siebie wypalenie zawodowe?

Syndrom wypalenia zawodowego zaczyna występować wówczas, gdy praca przestaje dawać jakąkolwiek satysfakcję. Pracownik wówczas przestaje się rozwijać, a praca nie sprawia już żadnej przyjemności. Wypalenie zawodowe to stan wyczerpania duchowego, cielesnego oraz emocjonalnego. Najczęściej proces ten zaczyna się bardzo subtelnie, jednak po jakimś czasie uzewnętrznia się nagle i z dużą siłą. Ponadto, wystąpieniu syndromu wypalenia często towarzyszy awersja oraz myśli ucieczkowe. Objawy te mają znaczny wpływ na każdą przestrzeń naszego życia.

Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Aby zapobiec rozwojowi wypalenia zawodowego, należy w głównej mierze dbać o higienę psychiczną oraz aktywność psychiczną. Powinniśmy także zadbać o dobre gospodarowanie czasem. Z pewnością pomocnym okaże się także wprowadzenie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i osobistym. Aby zapobiegać wypaleniu zawodowemu należy także zachować świadomość swoich zasobów oraz ograniczeń. Dobrym sposobem może być także stosowanie wszelkich technik relaksacyjnych (medytacja itd.)


Wypalenie zawodowe to zjawisko, które może dotknąć każdego z nas. Warto dbać o swój stan emocjonalny oraz zdrowe podejście do pracy.

Psycholog Wawer

W naszym centrum medycznym pacjenci mają możliwość skorzystania z pomocy psychologa, psychoterapeuty i psychiatry. Korzystając z pomocy specjalisty łatwiej zdiagnozować i poradzić sobie z wypaleniem zawodowym. Zapraszamy na konsultacje!

+48 508 904 736