Psychoterapia młodzieży – kiedy warto udać się do psychoterapeuty z nastolatkiem?
Wiek nastoletni wiąże się z wieloma wyzwaniami i problemami zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. Bunt w przypadku młodych osób jest czymś naturalnym. W głowie młodego człowieka pojawia się natłok myśli na różne tematy. Kończy się okres dzieciństwa i wkracza w dorosłość. Nowe obowiązki, rozmaite trudności dnia codziennego, zderzanie się z szarą rzeczywistością, rosnące wymagania i oczekiwania. Wszystko to może bardzo przytłoczyć nastolatka. Trzeba też mieć na uwadze możliwość wpadnięcia w złe towarzystwo, próbowania różnych używek, robienia nieprzemyślanych rzeczy. Młodzież zwykle kieruje się emocjami, nie myśląc o konsekwencjach swoich czynów. Rodzicowi trudno odróżnić zaburzenia psychiczne/odżywiania z młodzieńczym buntem.
Kiedy psychoterapia młodzieży będzie dobrym wyborem?
Czasem trudno jest dotrzeć do młodego buntownika. Zamyka się w sobie, ma roszczeniową postawę lub prowokuje swoich rodziców i całe otoczenie. Problemy z młodzieżą mogą mieć różny charakter. Warto jednak pamiętać o tym, że najważniejsza jest zawsze rozmowa, która ma na celu zrozumienie drugiej osoby, skłonienie jej do podzielenia się doświadczanymi trudnościami. Rodzic powinien obserwować swoje dziecko, aby być w stanie zauważyć jakieś nieprawidłowości w jego zachowaniu i odpowiednio zareagować. Jeśli nastolatek od dłuższego już czasu ma obniżony nastrój, jest drażliwy, impulsywny, to warto skorzystać z pomocy psychologa.
Zaleca się udać do niego w przypadku dziecka wycofanego, niezaangażowanego w relacje z rówieśnikami, niebiorącego czynnego udziału w życiu szkolnym. Niepokojące powinno być zrezygnowanie ze swoich zainteresowań i pasji. Jeśli nastolatkowi sprawia trudność nawet wykonywanie prostych działań, to wręcz potrzebna jest wizyta u psychoterapeuty. Brak motywacji i energii do realizowania podstawowych obowiązków dnia codziennego to kolejne wskazanie do odwiedzenia specjalisty, to samo dotyczy pojawienia się trudności ze snem i koncentracją. Wystąpienie rozmaitych objawów somatycznych również powinno skłonić do zapisania nastolatka do psychologa. Jest to wręcz konieczne przy zaobserwowaniu zachowań autodestruktywnych.
Jak wybrać odpowiedniego specjalistę dla swojego dziecka?
Pomoc psychologiczna może mieć różny charakter. Najczęściej polega na terapii indywidualnej lub grupowej. Przeprowadza się także konsultacje z psychiatrą. Psychoterapia ma służyć ustąpieniu lub złagodzeniu objawów. Dąży się do tego, aby pacjent zrozumiał swoje emocje i stany psychiczne oraz zaakceptował mocne i słabe strony. Dobry psycholog dla młodzieży powinien mieć odpowiednie wykształcenie, ukończone studia. Wymagać należy tytułu magistra psychologii. Sprawdzić powinno się również to, gdzie dokładnie psychoterapeuta miał szkolenie z psychoterapii. Znaczenie ma to, aby był to ośrodek akredytowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne lub Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Godny polecenia będzie psycholog, który ma specjalizację z psychoterapii dzieci i młodzieży. Niezwykle istotną kwestią w przypadku każdego psychologa jest to, aby poddawał się on superwizji. Warto też dopytać, czy należy on do towarzystwa zrzeszającego psychoterapeutów.
Psychoterapia młodzieży Wawer
W naszym centrum medycznym pacjenci od 12 roku życia mają możliwość uzyskania pomocy Rafała Dzurli, psychoanalityka i psychologa, posiadającego ponad 20 lat doświadczeń w obrębie psychoanalizy, psychologii, rozwoju człowiek, psychologii rehabilitacji oraz psychologii zdrowia. Zapraszamy na konsultacje!