Najczęstsze nowotwory u dzieci
Onkolog dziecięcy to lekarz, który zajmuje się leczeniem nowotworów u najmłodszych pacjentów. Nowotwory stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród osób dorosłych oraz dzieci. Obecnie stanowią drugą, co do częstości występowania przyczynę śmierci wśród najmłodszych pacjentów onkologicznych. Chorują oni w najliczniejszych przypadkach na białaczkę oraz guzy mózgu.
Białaczka – najczęstszy rodzaj choroby nowotworowej u dzieci
Najwięcej, bo aż około 30% najmłodszych pacjentów oddziałów onkologicznych choruje na białaczkę. Występuje ona w dwóch formach: ostrej białaczki szpikowej i ostrej białaczki limfoblastycznej.
Tak duża ilość zachorowań wśród dzieci wynika m.in. z późno podjętego leczenia, ponieważ początkowe objawy nowotworu często są bagatelizowane lub też przypominają zwykłą infekcję. Często dziecko skarży się na bóle głowy i kończyn, przemęczenie, brak apetytu i pojawiają się stany podgorączkowe, co, na pierwszy rzut oka, trudno połączyć z nowotworem. Dopiero specjalistyczne badania, jakie można wykonać onkolog dziecięcy lub hematolog dziecięcy, wskazują bezpośrednią przyczynę jaką jest nowotwór i pozwalają podjąć decyzję o leczeniu. Aby definitywnie potwierdzić obecność białaczki wykonuje się badania szpiku.
Jeśli chodzi o leczenie to większe szanse na powrót do zdrowia występują u dzieci, które zmagają się z białaczką limfoblastyczną – łatwiejszą do leczenie. Z kolei w przypadku ostre białaczki szpikowej rokowania nie są na ogół zbyt pomyślne.
Nowotwory mózgu oraz rdzenia kręgowego u dzieci
Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego występują na ogół między 1. a 10. rokiem życia i częściej dotyczą chłopców. Często są to: gwiaździaki, glejaki i rdzeniaki. Pojawiają się też nowotwory pochodzące z pierwotnych komórek rozrodczych.
Pierwszym symptomem nowotworu ośrodkowego układu nerwowego u dzieci jest wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego, co objawia się zaburzeniami neurologicznymi, a także: wymiotami, zawrotami głowy, pojawieniem się trudnościami z widzeniem, chodzeniem i zachowaniem równowagi. W sytuacji kiedy guz zlokalizowany jest w rdzeniu kręgowym to dziecko odczuwa też bóle kończyn – zwłaszcza w okresie nocnym oraz niedowłady kończyn.
By potwierdzić nowotwór ośrodkowego układu nerwowego wykonuje się badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Leczenie polega w głównej mierze na chirurgicznym usunięciu nowotworu oraz poddaniu dziecka chemioterapii i radioterapii.
U dzieci występują też nowotwory układu limfatycznego – w dwóch postaciach: jako chłoniak Hodgkina i nieziarniczy chłoniak złośliwy oraz inny rodzaj nowotworu, typowego dla wieku dziecięcego – nerwiak zarodkowy współczulny.
Onkolog dziecięcy Warszawa Wawer
W centrum medycznym Lekarze z Radości mali pacjenci mają możliwość skorzystania z pomocy dr Magdaleny Tarasińskiej. To uznany pediatra, onkolog dziecięcy i hematolog dziecięcy, który udziela konsultacji w zakresie hematologii, onkologii dziecięcej oraz pozostałych chorób wieku dziecięcego.