Centrum medyczne – Warszawa

DERMATOLOG dla dzieci i dorosłych - zapraszamy na konsultacje!

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 08:30 - 20:00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ

Nietrzymanie moczu – domowe sposoby aby je złagodzić

Problem nietrzymania moczu jest do rozwiązania. Można go wyleczyć, albo przynajmniej złagodzić objawy zarówno sposobami domowymi, jak i  farmakologicznymi, czy też chirurgicznymi.

Jak się objawia nietrzymanie moczu? Zwykle to częste i niekontrolowane popuszczanie moczu, na przykład podczas kichania, kaszlu, uprawiania sportu, albo śmiechu. Innym objawem jest odczuwanie zwiększonego parcia na pęcherz.

Domowe sposoby na nietrzymanie moczu

Dostępne są dla każdego i nic nie stoi na przeszkodzie, by z nich nie skorzystać.

Ćwiczenie mięśni Kegla

To mięśnie i więzadła, odpowiedzialne za podtrzymywanie narządów jamy brzusznej.

Ćwiczenia są proste i polecane szczególnie w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, zaś wspomagająco przy nadreaktywnym pęcherzu.

Ważne, aby ćwiczenia wykonywać regularnie, co najmniej przez 3 miesiące. Dopiero po takim okresie można oczekiwać poprawy.

By dowiedzieć się, które dokładnie mięśnie masz ćwiczyć, wyobraź sobie, że podczas oddawania moczu, próbujesz czynność przerwać, tj. zatrzymać strumień moczu. Mięśnie, które w tym momencie napinasz, są tymi, o które chodzi.

Niezależnie od pozycji – stojącej, siedzącej lub leżącej z lekko rozsuniętymi kolanami, licząc do pięciu, powoli, maksymalnie mocno napinaj mięśnie dna miednicy, a następnie je rozluźnij. Całość powtarzaj pięć razy.

Dalej, napinasz mięśnie licząc do dwóch i powtarzając również pięć razy.

Ćwiczenia wykonujesz przynajmniej od sześciu do dziesięciu razy dziennie, po ok. 5 minut. Należy wykonywać na zmianę serie wolne i szybkie.

Zmiana nawyków żywieniowych

Nietrzymanie moczu może być spowodowane otyłością. Nadmiar masy ciała zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, a to wpływa na ciśnienie w pęcherzu moczowym i wpływa na ruchliwość cewki moczowej. Skutkiem zaś jest wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Zdrowsza dieta, zmniejszenie porcji żywieniowych, przy jednoczesnym zwiększeniu ich częstotliwości w ciągu dnia, może Ci pomóc w zmniejszeniu masy ciała. Już 5% niższa waga, może o 50% zredukować ilości sytuacji, w których dochodzi do nietrzymania moczu.

Ograniczenie spożycia alkoholu i kawy

Nie chodzi o całkowite odstawienie tych używek, ale ich ograniczenie. Zarówno alkohol jak i kawa oraz napoje zawierające kofeinę, typu cola, napoje energetyzujące, yerba mate, mogą działać drażniąco na pęcherz, nasilając objawy nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu, choć samo w sobie niegroźne, nieleczone może prowadzić do powikłań natury psychicznej, emocjonalnej i fizycznej, w tym również do depresji.

Nieleczone nietrzymanie moczu może też doprowadzić do zapalenia dróg rodnych lub układu moczowego, a także pojawienia się wyprysków skóry krocza.Niezależnie więc od stanu nasilenia się tej dolegliwości, pierwszą rzeczą, o jaką należy zadbać, jest wizyta u urologa. Im szybciej skorzystasz z jego pomocy, tym łatwiej będzie ci uwolnić się od tej uciążliwej przypadłości.

+48 508 904 736