Najczęściej występujące choroby układu moczowego
Choroby układu moczowego to problem, z którym borykają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, i to w każdym wieku. Niezależnie od stopnia zaawansowania, nie należy lekceważyć choćby najmniejszych objawów choroby.
Układ moczowy
Układ moczowy składa się z:
- nerek,
- moczowodów,
- pęcherza moczowego,
- cewki moczowej
i w każdym z tych elementów mogą pojawić się zmiany chorobowe. Od tych niewielkich, aż po nowotwór.
Nie ma tu ważniejszej, ani mniej ważnej części. Cały układ moczowy jest ważny i jakakolwiek zmiana w jednym organie, nie pozostaje bez wpływu na pozostałe i ostatecznie na całe ciało.
Najczęściej występujące choroby układu moczowego
Choć dolegliwości związanych z układem moczowym jest sporo, to są takie, które spotykane są częściej, niż pozostałe.
Kamica nerkowa
To inaczej kamienie nerkowe. Powstają z nierozpuszczalnych substancji, tworzących w pierwszej fazie małe kryształki, czyli tzw. piasek, który z czasem łączy się w złogi. Kamica nerkowa zwykle występuje u mężczyzn w wieku 40—50 lat i kobiet między 50. a 70. rokiem życia. Po pierwszym napadzie kolki nerkowej u połowy chorych w ciągu 5-10 lat występują kolejne napady.
Nietrzymanie moczu
Niekontrolowane, mimowolne oddawanie moczu. Zdarza się w każdym wieku, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Jeśli jednak przyjrzymy się dokładniej medycznym statystykom, okazuje się, że dużo częściej z problemem tym borykają się kobiety po 40. roku życia. Chodzi o sporą grupę, bo nietrzymanie moczu pojawia się u 1 na 5 kobiet. Po 80. roku życia, liczba ta zwiększa się jeszcze bardziej: na tę wstydliwą i uciążliwą dolegliwość cierpi połowa kobiet i jedna trzecia mężczyzn. Dodatkowo, u kobiet, ryzyko pojawienia się nietrzymania moczu zwiększa się z każdą kolejną ciążą, a sprzyjają mu otyłość, przewlekłe zaparcia, przebyte operacje ginekologiczne oraz menopauza.
Zapalenie pęcherza moczowego
Powodowane jest przez bakterie w drogach moczowych powyżej dolnego zwieracza pęcherza moczowego. Do pierwszego roku życia, problem dotyka w głównej mierze chłopców. Zapalenie pęcherza moczowego pojawia się u dwóch trzecich pośród wszystkich urodzonych. Między 2. a 50. rokiem życia, sytuacja się zmienia. Problemy z pęcherzem pojawiają się u kobiet od 10 do 50 razy częściej niż u mężczyzn. Spowodowane jest to odmienną budową cewki moczowej, położeniem jej ujścia w pobliżu pochwy i odbytnicy, co ułatwia osadzanie i namnażanie bakterii. Po 50. roku życia ilość zachorowań wzrasta ponownie u mężczyzn.
Częstomocz
To nic innego, jak częste oddawanie moczu, czyli 8 lub więcej razy na dobę (przy w miarę stabilnej diecie i nie zwiększonej ilości przyjmowanych płynów). U kobiet związany jest zwykle z zakażeniem układu moczowego, zaś u mężczyzn z prostatą.
Choroby układu moczowego, a dieta
Do najprostszych działań profilaktycznych, z pewnością należy odpowiednia ilość spożywanych płynów z dodatkiem soku z cytryny, pomarańczy, grejpfruta czy limonki.
Gdy dodamy do tego spożywanie owoców żurawiny, częste sięganie po moczopędne owoce i warzywa, na pewno przyczynimy się do lepszego funkcjonowania naszego układu moczowego, chroniąc go tym samym przed różnego rodzaju chorobami.
Jeśli zaś pojawią się dolegliwości, ulgę przyniesie kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem naparu z rumianku, nasiadówka z rumianku, krwawnika lub dziurawca, czy też najzwyklejszy w świecie termofor.
Choroby układu moczowego, to sprawa bardzo poważna. Warto wiedzieć, jakie symptomy je zwiastują i w razie ich pojawienia się, skontaktować się z lekarzem. Im szybciej zaczniesz leczenie, tym większa szansa na całkowity powrót do zdrowia.