Zioła dobre na wszystko. Kilka mitów, czy dobrych rad
Choć ziołolecznictwo jako jeden z działów medycyny i farmakologii przeżywa prężny rozwój, to wciąż wielu podchodzi do niego z dystansem. Zwolennicy tradycyjnych tabletek, nie wierzą w skuteczność ziołowych wywarów i z pewnością nie oparliby na nich swojego leczenia. A przynajmniej nie tego, które dotyczy poważnych problemów zdrowotnych. Czy mają rację? Czy można zioła stosować zamiennie z lekami przepisanymi przez lekarza? A może prawda leży gdzieś po środku?
Zioła – zdrowie ukryte w naturze
Wiadomo, w wyniku prowadzonych prac archeologicznych, że o znaczeniu ziół wiedziano już około pięćdziesięciu tysięcy lat temu. Jednak pierwsze dane o ich stosowaniu pochodzą z czasów znacznie późniejszych.
Rogala J. Zioła dla zdrowia i urody
Wiele przeprowadzony badań potwierdza tylko ich zbawienne w skutkach działanie na nasz organizm. Nie bez przyczyny Paracelsus – wielki lekarz, przyrodnik i filozof, żyjący w XVI wieku, nazwał pola, łąki i lasy, prawdziwymi aptekami. To jego teoria tzw. quinta essentia zapoczątkowała badania fitochemiczne, których celem było wykrywanie związków farmakologicznie czynnych, z których powstała jatrochemia, czyli chemia lekarska.
Mity na temat ziół
Powstają głównie z nieznajomości tematu. Ktoś komuś o czym powiedział, po drodze ubarwiając nieco całą historię i tak oto powstało błędne przekonanie, że coś nie działa, albo że jest dobre na wszystko. Prawda jak zwykle leży pośrodku.
Ostrożności nigdy za wiele
Nie można odmówić ziołom prozdrowotnego działania, ale też nie powinieneś na ślepo stosować wszystkich, jakie wpadną ci w ręce. Może się bowiem zdarzyć, że zamiast ci pomóc, zaszkodzą, wywołując niespodziewane reakcje organizmu. Ważny jest również sposób przyrządzania, czy łączenia w lecznicze mieszkanki. Zioła bowiem nie powinny wzajemnie znosić swojego działania. Nie powinny też zwiększać ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.
Przesądy na temat ziół
W starych książkach traktujących o ziołach i ich stosowaniu, znaleźć można niejedną ciekawostkę i przekonanie na temat cudownych właściwości ukrytych w roślinach. Jednak dobrze się zastanów, zanim wykorzystasz zawartą w nich wiedzę. Jeśli nawet sobie nie zaszkodzisz, to możesz się rozczarować brakiem pożądanego działania. Stanie się tak, jeśli twój wybór padnie na przykład na wywar z macierzanki, jako naturalny środek antykoncepcyjny. Choć nie zapobiegniesz w ten sposób ciąży, to pewne korzyści odniesiesz, regulując działanie organizmu i uwalniając się od szkodliwych bakterii.
Leki, czy zioła – co wybrać?
Wszystko zależy, w czym mają pomóc i na czym opierasz swoją wiedzą na temat ich stosowania. Jak zapewne wiesz, mity na temat ziół, nie są dobrym źródłem informacji.
Choć w przypadku leków, odpowiedzialność za ich stosowanie spoczywa głównie na lekarzu, który ci je przepisał, to już wybór ziół powinien być poprzedzony dobrym rozeznaniem. Nie zaszkodzi zasięgnąć rady fitoterapeuty, który specjalizuje się w stosowaniu ziół i z pewnością będzie w stanie dobrać odpowiednie mieszkanki.
Decydując się na terapię ziołami lub lekami syntetycznymi, zawsze pamiętaj o skonsultowaniu się z lekarzem i fitoterapeutą. I choć ostateczna decyzja zawsze będzie należeć do ciebie, to dzięki temu szybciej wrócisz do zdrowia.