Krótkie wędzidełko języka – kiedy podcinać a kiedy nie?
Pediatrzy oraz psychologowie podkreślają, że dzieci rozwijają ważne sprawności w różnych momentach swojego życia, jednak mówi się o tak zwanych kamieniach milowych rozwoju, które powinny pojawić się w pewnych widełkach czasowych. Gdy tak się nie dzieje, warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni, co może być ewentualnym powodem opóźnienia w rozwoju. Często ocenom zostaje poddany tak zwany aparat mowy dziecka. Laryngolog, neurologopeda lub logopeda mogą zaobserwować, że dziecko ma zbyt krótkie wędzidełko języka, co może powodować zaburzenia w obszarze rozwoju ssania, jedzenia posiłków stałych oraz mówienia.
Czym jest wędzidełko języka?
Wędzidełko języka jest to delikatna błonka, która łączy spodnią część języka z dnem jamy ustnej. Wtedy, gdy anatomia wędzidełka jest prawidłowa, błonka jest praktycznie niewidoczna, dlatego też dziecko może swobodnie poruszać języczkiem praktycznie we wszystkie strony. Pierwsze sygnały świadczące o tym, że wędzidełko może być skrócone, pojawiają się już w okresie niemowlęcym. Gdy maluszek ma trudności z uchwycenie piersi i nauczeniem się ssania, warto pomyśleć o konsultacji ze specjalistą. Karmiąca mama często odczuwa wtedy bolesność brodawek, ponieważ dziecko ssie mało efektywnie i nie potrafi prawidłowo uchwycić sutka. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, można wybrać się na konsultację już na etapie pobytu z dzieckiem w szpitalu po porodzie. To właśnie wtedy wędzidełko języka może zobaczyć neonatolog, laryngolog lub pediatra. Jeśli jest ono mocno skrócone, najlepiej podciąć je jeszcze w okresie niemowlęcym.
Zbyt krótkie wędzidełko
Jakich trudności i kłopotów może doświadczać dziecko, które ma zbyt skrócone wędzidełko języka? Tak jak wspominano wcześniej, pierwsze trudności mogą pojawić się jeszcze na etapie ssania piersi mamy. Kolejny krytycznym momentem, w którym krótkie wędzidełko będzie zaburzało naukę, jest czas rozszerzania diety dziecka. Sporo rodziców wybiera metodę BLW, która polega na tym, że maluch samodzielnie chwyta i wkłada do buzi kęsy jedzenia przygotowanego przez rodziców. Idea polega na tym, aby nie miksować i nie rozdrabniać posiłków, lecz podawać je w formie do gryzienia. To pozytywnie wpływa na rozwój aparatu mowy dziecka. Rozwija samodzielność malucha i sprawia, że dziecko szybciej uczy się smakować większą liczbę pokarmów. Niestety maluszki z krótkim wędzidełkiem często mogą krztusić się podczas jedzenia pierwszych stałych posiłków. Jeśli dochodzi do takich sytuacji, warto skonsultować się ze specjalistą, który na tym etapie obejrzy aparat mowy dziecka.
Czasami zdarza się, że wcześniej nie pojawiały się żadne sygnały, które mogły świadczyć o skróconym wędzidełku. Dopiero etap rozszerzania diety to krytyczny moment, w którym pojawia się podejrzenie, że wędzidełko jest za krótkie.
Rozwój mowy dziecka a wędzidełko
Niektóre dzieci kierowane są na zabieg podcięcia wędzidełka w trochę późniejszym wieku, na przykład dopiero około drugiego roku życia lub w pierwszych miesiącach edukacji przedszkolnej. Dlaczego? Bo to właśnie wtedy zaczynają mieć kontakt z logopedą, który dostrzega nieprawidłowości w rozwoju komunikacji i mowy. Skrócone wędzidełko zaburza rozwój mowy. Mogą pojawić się trudności z prawidłowym wypowiadaniem słów, ponieważ języczek nie może swobodnie poruszać się we wszystkich kierunkach, co pozwala na wykształcenie możliwości wypowiadania różnych głosek. Zaburzona jest pionizacja języka, co skutkuje pojawieniem się tak zwanego seplenienia u dzieci. Jeśli rodzice wcześniej nie dostrzegli niepokojących objawów, ponieważ nie mieli wystarczającej wiedzy na ten temat, pierwsza diagnoza może być postawiona dopiero w przedszkolu. Wtedy większość dzieci ma kontakt ze specjalistami takimi, jak logopeda, psycholog czy pedagog.
Kiedy nie podcinać wędzidełka?
W niektórych przypadkach specjaliści mogą wskazywać, że zamiast zabiegu podcięcia wędzidełka dziecko może wykonywać specjalne ćwiczenia wskazane przez logopedę, które pozwolą na wyćwiczenie języka i uniknięcie podcięcia wędzidełka. Istnieje taka możliwość, zatem warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni i postawi diagnozę.
Laryngolog Wawer
Serdecznie zapraszamy do poradni laryngologicznej Lekarzy z radości. W naszym centrum medycznym możecie zasięgnąć porady w kwestii wędzidełka u dziecka, zdiagnozować i rozpocząć leczenie chorób ucha, krtani, nosa, gardła oraz jamy ustnej, zatok przynosowych, tchawicy, przełyku. Dr Jacek Konca to wysokiej klasy specjalista laryngolog z wieloletnim doświadczeniem, który pomógł już wielu osobom, dzieciom i dorosłym.