Jakie choroby leczy endokrynolog
Czy wiesz, jakie choroby leczy endokrynolog i jakie objawy wskazują na ich pojawienie się w twoim organizmie? Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z tym specjalistą, z pewnością przyda ci się minimalna porcja wiedzy na jego temat.
Kiedy udać się do endokrynologa?
Endokrynolog ma określony zakres chorób, których leczeniem się zajmuje. Ich wspólnym mianownikiem, jest niewłaściwa praca gruczołów dokrewnych, co może dawać między innymi następujące objawy:
- obfity trądzik,
- nagły przyrost lub spadek masy ciała,
- większa niż zwykle potliwość lub uderzenia gorąca,
- nadmierne owłosienie,
- zbyt wysokie lub zbyt niskie libido,
- wypadanie włosów,
- zmiany nastroju i zachowania,
- ciągłe zmęczenie.
Jakie choroby leczy endokrynolog?
Dolegliwości, z którymi zgłosisz się do endokrynologa, nie muszą od razu oznaczać, że jesteś poważnie chory. Nie powinieneś ich jednak bagatelizować. Dokładna diagnoza, pomoże jasno określić, czy w twoim organizmie dzieje się coś bardzo złego, czy to może tylko przejściowe dolegliwości.
Oto choroby, których leczeniem zajmuje się endokrynolog:
Choroby tarczycy
Do tej grupy należą choroby, które objawiają się nieprawidłową produkcją hormonów przez tarczycę. Wśród nich, wyróżnia się:
- niedoczynność tarczycy – jej najczęstszą przyczyną jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy,
- nadczynność tarczycy – przyczyną może być w tym przypadku choroba Gravesa i Basedowa, w wyniku której, nieprawidłowo działający układ odpornościowy, pobudza tarczycę do nadmiernej produkcji hormonów,
- powiększenie tarczycy, czyli wole,
- nowotwory tarczycy – łagodne i złośliwe,
- zapalenie tarczycy.
Choroby przysadki mózgowej
Do najczęściej spotykanych i leczonych przez endokrynologa zaburzeń przysadki mózgowej należą:
niedoczynność przysadki mózgowej – powoduje zmniejszenie wytwarzania hormonów przysadki, a jej przyczyną może być uraz, guz, infekcja, sarkoidoza lub naświetlania.
guzy przysadki – powodują nadmiar jednego hormonu i niedobór innych, a rozrastając się, uciskają na sąsiednie tkanki, co objawia się zaburzeniem wzroku i bólami głowy.
niedobór hormonu wzrostu – przyczyny mogą być różne u dorosłych i u dzieci. Różnie też może się objawiać. W przypadku dzieci, będzie to karłowatość i spowolniony wzrost, a u dorosłych, zmęczenie, osłabienie mięśni i otyłości, przy jednoczesnym zmniejszeniu masy kostnej.
Inne choroby przysadki mózgowej, to:
- hiperprolaktynemia,
- zespół pustego siodła,
- czaszkogardlak,
- choroba Cushinga,
- zespół Kallmana,
- zawał przysadki,
- akromegalia i gigantyzm,
- zespół Sheehana.
W czym jeszcze może ci pomóc endokrynolog?
Spektrum chorób, których leczeniem zajmuje się endokrynolog, jest bardzo duże. Oprócz tych, opisanych powyżej, z jego pomocy skorzystasz, jeśli zdiagnozowana zostanie choroba:
- przytarczyc – niedoczynność, nadczynność,
- nadnerczy – nadczynność, niedoczynność, guzy, choroba Addisona, zespół Cushinga, hiperaldosteronizm pierwotny (zespół Conna), hipoaldosteronizm,
- trzustki, w tym guzy i cukrzyca,
- gruczołów płciowych – zespół policystycznych jajników, zaburzenia miesiączkowania, menopauza, andropauza, zaburzenia płodności,
- zespoły androgenne.
Wiedząc, jakie choroby leczy endokrynolog i znając objawy, które na nie wskazują, możesz odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie. Jak w przypadku wielu innych chorób, tak i tu, czas będzie działać na twoją korzyść.