Jak poprawić krążenie? Kilka prostych sposobów.
Nieprawidłowe krążenie to problem coraz większej liczby osób. Jest to ściśle związane z rozwojem cywilizacji, współczesnym trybem życia i uwarunkowaniami genetycznymi. Zła dieta, używki, siedząca lub stojąca praca przez długi czas w jednej pozycji mogą wydatnie przyczynić się do schorzeń związanych z układem krążenia.
Pierwszymi sygnałami problemów z krążeniem mogą opuchlizna, zmęczenie, zimne stopy i dłonie, drętwienie kończyn czy popękane naczynka. Kiedy pojawią się powyższe objawy powinniśmy skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania diagnostyczne. Niezależnie od tego, warto wprowadzić do swojego życia kilka zmian, które w konsekwencji mogą mieć wydatny wpływ na nasze zdrowie. Medycyna zna wiele metod na poprawę przepływu krwi, postanowiliśmy więc przybliżyć Wam najpopularniejsze z nich.
Hydroterapia
Naprzemiennie polewanie się gorącą i zimną wodą stanowi sprawdzony sposób na poprawę krążenia. Podczas wykonywania tej czynności naczynia krwionośne co kilka sekund rozszerzają się i zwężają, a krew zaczyna szybciej krążyć w żyłach. Dzięki tej metodzie poprawiamy przepływ krwi i wspomagamy naturalny proces usuwania złogów żylnych. W początkach hydroterapii nie należy przesadzać z różnicą temperatur (woda nie może być za gorąca, a potem zbyt zimna), a organizm należy przygotowywać stopniowo do większych różnic.
Aktywność fizyczna
Regularne ćwiczenia to podstawa. Nawet niewielka aktywność fizyczna dobrze wpłynie na poprawę krążenia. Elementy takie jak spacer, bieganie, przysiady czy pompki, wykonywane regularnie, mogą pozytywnie oddziaływać na nasz układ krwionośny. Częsta aktywność fizyczna może zaowocować spadkiem wagi, obniżeniem ciśnienia krwi i wzmocnieniem struktury komórek krwi oraz naczyń krwionośnych.
Zdrowa dieta
Odpowiednia dieta to sprawdzony sposób by poprawić krążenie. Pikantne przyprawy, takie jak imbir, ostra papryka, pieprz czy chili pozytywnie wpływają na przepływ krwi, działają przeciwzapalnie i mogą pomóc zapobiec wielu chorobom. Do tej grupy należy zaliczyć również czosnek, którego spożywanie może mieć dobry wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu oraz wykazuje właściwości przeciwzakrzepowe.
Ponadto warto wprowadzić do diety cytrusy bogate bogate w witaminę C oraz hesperydynę. Witamina C bierze udział m. in. w uszczelnianiu naczyń krwionośnych i krzepnięciu krwi. Hesperydyna natomiast jest jednym z przeciwutleniaczy, ochrania naczynia krwionośne i stabilizuje krążenie krwi.
Do grona produktów pozytywnie wpływających na przepływ krwi zaliczamy także produkty bogate w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe (w szczególności te z rodziny omega-3). Mogą to być ryby morskie, orzechy, pestki i nasiona.
Redukcja stresu
Stres ma niebagatelny wpływ na układ krążenia i może prowadzić do rozwoju chorób naczyniowo-sercowych. Aby skutecznie walczyć ze stresem, nawet w natłoku obowiązków powinniśmy znaleźć czas dla siebie, odpocząć, skorzystać z urlopu. Pozytywnie w tym aspekcie może też wpłynąć robienie przerw w pracy i ćwiczenia oddechowe, pomagające w osiągnięciu spokoju.
Chirurg naczyniowy Wawer
Jeżeli masz problemy z krążeniem, skorzystaj z pomocy lekarza. Nasze centrum medyczne oferuje możliwość konsultacji z chirurgiem naczyniowym oraz wykonanie USG Doppler kończyn dolnych, nieinwazyjnego badania diagnostycznego pozwalającego ocenić stan tętnic i żył.