Centrum medyczne – Warszawa

DERMATOLOG dla dzieci i dorosłych - zapraszamy na konsultacje!

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 08:30 - 20:00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ

Jak diagnozuje się łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty to powszechne schorzenie, które występuje nie tylko u sportowców! Potoczna nazwa omawianej dolegliwości jest wynikiem tego, że dość często rozwija się ona u osób profesjonalnie lub amatorsko trenujących grę w tenisa. Degeneracja struktur włókien kolagenowych oraz ścięgien przyczynia się do wystąpienia wielu nieprzyjemnych objawów, które zakłócają normalne funkcjonowanie. Początkowo ich natężenie może być niewielkie, przez co wiele osób nie zwraca na nie uwagi. To wielki błąd! Im szybkiej zostanie postawiona diagnoza, tym lepiej. Leczenie to kwestia indywidualna, która uzależniona jest od stopnia rozwoju schorzenia.

Czym jest łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty to często spotykana dolegliwość, która jest wynikiem licznych mikrourazów oraz przeciążeń ścięgien. Najczęściej występuje ona u sportowców, jednak w grupie osób narażonych znajdują się również pracownicy biurowi, fizyczni czy też techniczny. Zdegenerowane włókna kolagenowe nie mogą pracować poprawnie, co przekłada się na liczne ograniczenia związane z ruchomością. Ciekawym jest, że opisywane schorzenie jest nazywane również chorobą zawodową.

Do specjalisty warto udać się natychmiast po zauważeniu nieprzyjemnych objawów. Trafna diagnoza na wczesnym etapie schorzenia ułatwia wdrożenie efektywnego, a zarazem mało inwazyjnego leczenia. Ważne jest, aby nie dopuścić do całkowitego zniszczenia włókien kolagenowych ścięgien, ponieważ przywrócenie ich do pierwotnego stanu może stać się niemożliwe.

Jak rozpoznać łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty objawia się na wiele sposobów, jednak nie zawsze schorzenie jest proste w rozpoznaniu. Dolegliwości bólowe występują w okolicy nadgarstka, co dla wielu osób może być mylące. Zwykle nie jest on permanentny – pojawia się w momencie np. podnoszenia ciężkich przedmiotów, zakładania odzieży, czesania włosów. Ból ma charakter chwilowy, a zarazem ostry. W przypadku zaawansowanego stadium może on występować nawet wtedy, gdy ręka znajduje się w spoczynku.

Pacjenci borykający się z łokciem tenisisty bardzo często mają poczucie ograniczonej ruchomości ręki. Wykonywanie prostych czynności dnia codziennego może okazać się dużym problemem. Warto zaznaczyć, że dolegliwości mogą mieć charakter czasowy i minąć samoczynnie po regeneracji włókien kolagenowych. Nie zawsze jednak mogą się one odbudować, ponieważ ścięgna są systematycznie narażane na nowe urazy (np. ze względu na wykonywany zawód).

Łokieć tenisisty – jakie badania są wymagane?

W przypadku wyżej wspomnianych dolegliwości wymagane jest USG łokcia, dzięki któremu specjalista może ocenić strukturę ścięgień. Atutem jest fakt, że wszystkie zmiany zwyrodnieniowe są doskonale widoczne na uzyskanym obrazie. Opisywane badanie pozwala na diagnozę większości stanów patologicznych tkanek miękkich. Jeśli zachodzi taka konieczność, to lekarz sprawdza przebieg nerwów w celu wykluczenia ucisku uwięźnięcia. Podczas badania USG łokcia diagnozuje się także stany zapalne, które mogą pojawić się na skutek przebytych kontuzji i urazów.

Jak leczyć łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty nie może zostać wyleczony za pomocą sterydów. Są one podawane po to, aby złagodzić ból i dyskomfort. W przypadku schorzenia w początkującym stadium pomocne mogą okazać się masaże oraz zabiegi wstrząsowe. Nie zawsze jednak terapia manualna przynosi pożądane efekty. W takiej sytuacji lekarz może zalecić uzupełnienie powstałych ubytków poprzez wstrzyknięcie w uszkodzone obszary ścięgien elementów wzrostu. Jeśli włókna uległy całkowitej degeneracji, to jedynym sposobem na wyeliminowanie schorzenia jest operacja, podczas której wycina się uszkodzoną tkankę okostną.

USG Łokcia Wawer

Lepszy sprzęt to więcej możliwości dla specjalisty, który go obsługuje. Nasi lekarze mają do dyspozycji światowej klasy ultrasonograf Alpinion E-CUBE 12, który pozwala badać łatwiej i precyzyjniej. Urządzenie to wyróżnia się przede wszystkim: wysoką rozdzielczością badania, dokładniejszymi diagnozami, wysoką wydajnością i szybkością wyników, możliwością wykorzystania najnowocześniejszych technologii USG, w tym funkcji DPDI, CUBE Strain, Live HQ oraz 4D.

Jednym z naszych specjalistów się w ultrasonografii jest dr n. med. Paweł Olejnik, chirurg i radiolog z wieloletnim doświadczeniem. Lekarz ten wykonuje badania USG: doppler tętnic kończyn, doppler żył kończyn, doppler tętnic szyjnych, kręgowych, podobojczykowych, narządu ruchu ( w tym USG dynamiczne), węzłów chłonnych obwodowych, jamy brzusznej, tarczycy, ślinianek, tkanki podskórnej, układu moczowego.

+48 508 904 736