Grzybica skóry. Jak sobie z nią poradzić?
Grzybica skóry to jedna z najczęstszych przyczyn wizyty u dermatologa. Nie bierze się znikąd i potrzebuje też odpowiednich warunków, by się rozwinąć. Jeśli jesteś w pełni zdrowy, twój organizm, dzięki mechanizmom obronnym skóry, zwalczy infekcję grzybiczą. Jednak o taki stan jest dość trudno. Niewiele bowiem trzeba, by nawet w małym stopniu, zachwiać równowagę w organizmie, co bardzo szybko zostaje wykorzystane przez grzyby. Co zrobić, gdy pojawi się na twojej skórze?
Różne postacie grzybicy
Chorobotwórcze grzyby, dzielą się na:
- dermatofity (antropofilne, zoofilne i geofilne) – odpowiadają za grzybicę skóry gładkiej, owłosionej, stóp i paznokci,
- grzyby drożdżopodobne – wywołując drożdżycę jamy ustnej i narządów płciowych, wałów i płytek paznokciowych, kątów ust oraz łupież pstry i wyprzenia drożdżakowe,
- pleśnie – odpowiadają przede wszystkim za zakażenia narządów wewnętrznych.
Leczenie i łagodzenie objawów grzybicy domowymi sposobami
Nie zawsze konieczne jest stosowanie leków, gdy chodzi o grzybicę. Szczególnie w początkowym jej stadium, warto wykorzystać naturalne sposoby leczenia i złagodzenia objawów.
Zmień kosmetyki – jeśli do tej pory tego nie robiłeś, zacznij używać kosmetyków, które są naturalne, hipoalergiczne i dedykowane skórze wrażliwej, a zwykłe mydło, zastąp kosmetykiem o delikatnych właściwościach.
Rób okłady z herbaty – zawarte w niej taniny, mają właściwości antybakteryjne i działają podobnie, jak antybiotyk.
Zmień dietę – staraj się unikać krowiego mleka, białej mąki, cukru i czerwonego mięsa, które spowalniają procesy trawienne. Zacznij natomiast częściej pić jogurt naturalny, zawierający zdrowe bakterie, zwalczające grzybice oraz sok z żurawiny, który ma właściwości antygrzybicze.
Przykładaj olej – możesz do tego użyć albo oleju kokosowego, zawierającego kwasy tłuszczowe o właściwościach grzybobójczych, albo oleju z oregano, zmieszanego z oliwą z oliwek, albo też olejku herbacianego.
To tylko niektóre sposoby, ale stosowane regularnie, mogą przyczynić się do znacznej poprawy zdrowia twojej skóry.
Co, jeśli grzybica nie chce ustąpić?
Logicznym i wskazanym, wydaje się wówczas skorzystanie z pomocy dermatologa. Zanim zaleci on odpowiednie leczenie, zdiagnozuje, z jakim rodzajem grzybicy ma do czynienia, zbada jej źródło oraz stopień zaawansowania. Przy okazji, wykluczy też inne choroby skóry, które mogą być do grzybicy podobne lub występować z nią jednocześnie.
Dopiero wtedy, można będzie zacząć stosować odpowiednie leki i maści przeciwgrzybicze, które w połączeniu z higieną skóry, powinny przynieść spodziewane rezultaty.