Cukrzyca ciążowa, co to jest i jak z nią walczyć
Gdy mówimy o cukrzycy ciążowej, mamy na myśli cukrzycę insulinooporną.
By poważnie podejść do tematu i nie bagatelizować badań oraz by łatwiej było stosować odpowiednią dietę w przypadku zdiagnozowania cukrzycy ciążowej, dobrze wiedzieć, co może się stać, gdy temat zlekceważymy.
Powikłania w cukrzycy ciążowej
Nieleczona cukrzyca może być groźna zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej nienarodzonego jeszcze dziecka.
Mama naraża się na przedwczesny poród, stan przedrzucawkowy, konieczność porodu przez cesarskie cięcie.
Nienarodzone jeszcze dziecko, może za bardzo rosnąć, czyli może dojść do makrosomii (hipertrofii wewnątrzmacicznej). Cukrzyca matki może doprowadzić też do kwasicy płodu, obumarcia wewnątrzmacicznego lub wad wrodzonych.
Cukrzyca ciążowa – osoby najbardziej zagrożone
Cukrzyca ciążowa pojawia się zarówno w grupie podwyższonego ryzyka, jak i u kobiet spoza niej. Przyczyny, jak do tej pory, nie są oczywiste i wciąż badane przez lekarzy.
Z jednej strony, cukrzycę ciążową częściej wykrywa się u kobiet obarczonych czynnikami ryzyka, czyli takie, które:
- mają więcej niż 35 lat,
- mają nadwagę lub są otyłe,
- cierpią na nadciśnienie tętnicze,
- pochodzą z rodziny, w której zdiagnozowano cukrzycę typu 2,
- zaszły kolejny raz w ciążę lub też w poprzednich ciążach miały cukrzycę ciążową,
- urodziły wcześniej dziecko ważące powyżej 4kg.
Z drugiej zaś strony, cukrzyca ciążowa pojawia się u kobiet, u których żadnego z powyższych czynników nie stwierdzono. Bywa też, że cukrzyca pojawia się w pierwszej ciąży, a w drugiej nie. Badania wykazują, że cukrzycę ciążową wykrywa się u 10% potencjalnie zdrowych kobiet.
Warto o tym wiedzieć, by niepotrzebnie nie martwić się na zapas. Wykonanie badania oceniającego „obciążenie glukozą”, czyli OGTT, może przynieść upragniony spokój, lub pomoc odpowiednio wcześnie, rozpocząć leczenie.
Cukrzyca ciążowa – zalecenia
#1 – Pierwszym i bardzo ważnym krokiem po zdiagnozowaniu cukrzycy ciążowej, jest przejście na odpowiednią dietę, polegającą na jedzeniu częstych i niewielkich posiłków w równych odstępach czasowych, ograniczeniu spożywania cukrów prostych i zastąpienia ich węglowodanami złożonymi.
#2 – Drugim, jest umiarkowany wysiłek fizyczny, który poprawia spalanie glukozy, zmniejsza insulinooporność tkanek i zwiększa ich wrażliwość na insulinę.
#3 – Trzecim sposobem są częstsze wizyty u lekarza w celu kontrolowania rozwoju płodu.
Optymistyczne dane statystyczne są takie, że u 90% kobiet cukrzyca mija po ciąży. Niestety, nie zwalnia ich to ze wzmożonej uwagi skupionej na własnym zdrowiu, bo w przyszłości może pojawić się cukrzyca typu 2. By temu zapobiec, warto zadbać o zdrową dietę, ruch i okresowe badania poziomu cukru we krwi również po narodzinach dziecka.