Bóle stawów – jak je trafnie zdiagnozować i jak sobie z nimi poradzić
Bóle stawów występują u osób w różnym wieku. W przypadku osób młodych najczęściej pojawiają się po wysiłku fizycznym. Mogą też występować po urazie lub kontuzji. Z kolei w przypadku osób starszych przyczyną bólów stawów są choroby zwyrodnieniowe. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób diagnozuje się bóle stawów oraz jak można je leczyć.
Przyczyny bólów stawów
Przyczyny powstawania bólów stawów mogą być różne. Wpływ ma na to wiek danej osoby oraz rodzaj choroby lub urazu. Najczęściej problem ten dotyka osoby starsze. Bóle stawów wynikają wówczas z postępujących chorób zwyrodnieniowych. Wraz z upływem lat chrząstki tracą swoją elastyczność, co prowadzi do zmian zwyrodnieniowych w stawach. Jednak, jak wspomniano na początku, bóle stawów to problem, który może dotknąć także osoby młode. W tym przypadku najczęstszą przyczyną ich powstawania jest duży wysiłek fizyczny. Do tego dochodzą przeciążenia, kontuzje i urazy. Wszystko to ma wpływ na powstawanie bólów stawów. Jeśli bóle stawów u osób młodych nie ustają po krótkim czasie, wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem. Może to bowiem świadczyć o
większych problemach zdrowotnych.
Diagnostyka bólów stawów
Niestety diagnostyka bólów stawów nie jest łatwa. Wynika to z tego, że każda osoba odczuwa takie bóle w sposób subiektywny. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ból, który odczuwa, jest właśnie bólem stawów. Diagnostyka bólów stawów polega na przeprowadzeniu badań podmiotowych i przedmiotowych. Jednym z takich badań jest badanie krwi. Pozwala stwierdzić czy doszło do ewentualnego stanu zapalnego w stawach. Najczęściej jednak wykonuje się badanie USG stawu. Takie badanie pomaga określić dokładnie miejsce urazu oraz jego przyczynę. Samo badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Wykonuje się je w pozycji siedzącej bądź leżącej. Samo badanie polega na przyłożeniu głowicy urządzenia, jakim jest ultrasonograf do skóry pacjenta. Poprzez przesuwanie i naciskanie głowicy na ekranie widoczne będzie wnętrze stawu. Poza badaniem USG narządu ruchu wykonuje się także rezonans magnetyczny. Dzięki temu można w pełni określić przyczynę bólu, a tym samym wdrożyć odpowiedni sposób leczenia
Leczenie bólów stawów
Badanie USG stawu wskazuje na dokładną przyczynę występowania dolegliwości. Dzięki temu można wdrożyć odpowiednie środki lecznicze. W pierwszej kolejności najczęściej stosowane są leki przeciwbólowe. Dodatkowo wymagane jest odciążenie stawu. Oznacza to odpoczynek od aktywności fizycznej. W przypadku wystąpienia bólów stawów ważne jest także, aby uzupełnić dietę witaminami i niezbędnymi minerałami. Przede wszystkim dieta uzupełniona powinna być o produkty zawierające kolagen. Jeśli jednak uraz jest dużo poważniejszy, wówczas konieczny może być nawet zabieg chirurgiczny.
Bóle stawów często pojawiają się po wysiłku fizycznym. Nie jest to powód do niepokoju. Jeśli jednak ból nie ustępuje, wówczas konieczna jest wizyta u lekarza. Dzięki USG narządu ruchu możliwe jest stwierdzenie, co jest przyczyną bólu oraz to, jak bardzo staw jest uszkodzony. Pozwoli to na właściwy wybór metody leczenia.
USG stawu Warszawa Wawer
W naszym centrum medycznym wykonujemy m. in badania USG narządu ruchu, stawów, kolana, nadgarstka, barku i stawu skokowego. Badania wykonuje dr n. med. Paweł Olejnik, specjalista chirurgii ogólnej i radiologii z wieloletnim doświadczeniem. Cennik USG jest dostępny tutaj.