Nieinwazyjne badania ginekologiczne
Układ rozrodczy to bardzo wrażliwa i podatna na infekcje, sfera każdej kobiety. Nie bez powodu, lekarze zachęcają je, do korzystania z cyklicznych badań kontrolnych. Nieinwazyjne badania ginekologiczne, wykonane przynajmniej raz w roku, pozwalają na wczesne wykrycie groźnych dla zdrowia i życia chorób. Mowa tu głównie o raku narządów rodnych, który bardzo często prowadzi do śmierci. Ale nie tylko on powinien być powodem wizyty w gabinecie ginekologicznym. Profilaktyka zdrowotna, to najlepszy sposób na utrzymanie ciała w zdrowiu i cieszenie się nim przez długie lata.
Badania USG ginekologiczne
USG ginekologiczne to jedno z najważniejszych badań. Pomaga ono zdiagnozować wiele patologii narządu rodnego kobiety i rozpocząć odpowiednie leczenie. Od standardowego USG, różni się drogami dostępu.
Lekarz ginekolog może je wykonać na dwa sposoby:
USG ginekologiczne przezbrzuszne
Stosowane jest głównie u małych dziewczynek, pacjentek, które jeszcze nie współżyły i mają nienaruszoną błonę dziewiczą oraz kobiet, które nie wyraziły zgody na badania przezpochwowe. USG przezbrzuszne jest bardzo prostym zabiegiem, polegającym na przyłożeniu sondy usg do powłok brzusznych. Słabą stroną tego badania jest niewyraźny obraz, przez co nie można zbyt dokładnie ocenić narządów leżących w miednicy mniejszej.
USG transwaginalne
To preferowane przez ginekologów badanie, wykonywane jest drogą przezpochwową. Ginekolog wprowadza głowicę, zabezpieczoną jednorazową lateksową osłonką, do pochwy, w celu uwidocznienia i lepszej oceny narządów rodnych. Podczas badania ocenia on między innymi grubość warstwy mięśniowej macicy, rozmieszczenie pęcherzyków jajnikowych i obecność płynu w tzw. zatoce Douglasa.
Poza tym, badania USG ginekologiczne transwaginalne stosowane są w diagnostyce zaburzeń miesiączkowania i niepłodności. W diagnostyce ostrych bólów podbrzusza, pozwala wykluczyć skręt jajnika i ciążę pozamaciczną.
Badania USG ginekologiczne pomagają też zidentyfikować mięśniaki macicy, guzy i torbiele jajników.
Kolposkopia (badanie kolposkopowe)
Badanie to, wykonuje się przy użyciu specjalnego urządzenia optycznego, zwanego kolposkopem. Z jego pomocą, ginekolog może dokładnie zbadać dolne części narządów rozrodczych u kobiety. Badanie kolposkopowe pozwala wykryć zmiany przednowotworowe i wczesnonowotworowe szyjki macicy, sromu i pochwy, czego nie da się zrobić gołym okiem.
USG genetyczne
Badanie to, lekarz wykonuje na bardzo czułym sprzęcie i trwa ono dłużej niż zwykłe badania USG. Korzyści, jakie niesie ze sobą USG genetyczne, są bardzo duże. Z jego pomocą, ginekolog może między innymi sprawdzić:
- rozmiar pęcherzyka ciążowego i żółtkowego,
- łożysko,
- płyn owodniowy,
- pępowinę,
- grubość fałdu karkowego,
- wymiary i kształt organów płodu,
- długość kości udowych,
- kość nosową dziecka,
- pracę serca.