Centrum medyczne – Warszawa

DERMATOLOG dla dzieci i dorosłych - zapraszamy na konsultacje!

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 08:30 - 20:00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
haluks. Kobieta masuje stopy po wyjęciu z butów na wysokim obcasie.

Haluks – Paluch koślawy. Kiedy trzeba z nim pójść do lekarza

Haluks, czyli inaczej paluch koślawy, to choroba zwyrodnieniowa, dotykająca zarówno mężczyzn, jak i kobiety, choć przedstawicielki płci pięknej, cierpią na nią o wiele częściej. Pod wpływem nieprawidłowych obciążeń oraz zniekształceń, paluch stopniowo zmienia swoje położenie i odchyla się w stronę pozostałych palców. Dochodzi też przy tym do płaskostopia poprzecznego. Choć już sam wygląd powinien być wystarczającym powodem, by rozpocząć leczeniem, to niestety, niektórzy czekają z wizytą u ortopedy, aż pojawi się ból i problemy z chodzeniem.

Haluks – jakie są przyczyny

Skłonność do koślawego palucha można mieć w genach, dziedzicząc ją głównie w linii żeńskiej lub nabawić się jej niejako na własne życzenie.

Uwarunkowania genetyczne

To pierwsza przyczyna pojawienia się haluksów. Wygląda to tak, że stopa od samego początku przejawia predyspozycje do powstania tego schorzenia. Kości śródstopia są nieprawidłowo ustawione, paluch jest dłuższy od palca drugiego oraz staw śródstopno-palcowy przybiera nietypowy kształt.

Uwarunkowania zewnętrzne

Dużo częściej jednak, przyczyna haluksów tkwi w czynnikach zewnętrznych, a konkretnie w źle dobranym obuwiu. I tu pojawia się wyjaśnienie, dlaczego to właśnie kobiety cierpią na nie częściej. Chodząc na co dzień w butach na wysokim obcasie, doprowadzają do przeniesienia obciążenia na przednią część stopy. Powoduje to obniżenie łuku poprzecznego stopy i skutkuje płaskostopiem poprzecznym. Pojawieniu się haluksa sprzyja też zwężenie obuwia w części przedniej, co powoduje ściśnięcie umieszczonych w niej palców.
To wszystko sprawia, że paluch przechyla się w stronę innych palców. Po pewnym czasie, na wysokości stawu śródstopno-paliczowego, tworzy się wypukłość, a w niej dochodzi do bolesnego stanu zapalnego. Z czasem, deformacji ulegają też pozostałe części stopy.

Kiedy zgłosić się do lekarza z haluksem

Już pierwsze objawy koślawego palucha, powinny cię skłonić do wizyty u ortopedy. Po obejrzeniu stopy, będzie on mógł zdecydować, jaka forma terapii, będzie w twoim przypadku najlepsza.
W porozumieniu z lekarzem, możesz też stosować ogólnodostępne środki na haluksy. Należą do nich plastry i żelowe osłony, kliny międzypalcowe, separatory, peloty żelowe, silikonowe wkładki metatarsalne, aparaty korekcyjne na dzień lub na noc, czy też szyna Hallufix, zalecana zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu haluksów w fazie początkowej.

Jeśli jednak metody nieoperacyjne, nie przyniosą spodziewanych efektów zdrowotnych, konieczne będzie leczenie operacyjne.

+48 508 904 736