Centrum medyczne – Warszawa

DERMATOLOG dla dzieci i dorosłych - zapraszamy na konsultacje!

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 08:30 - 20:00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
Smog nad miastem - jak sobie z nim radzić

Znów ten smog – jak sobie z nim radzić

Określenie „smog”, powstało z połączenia dwóch angielskich słów, czyli smoke (dym) i fog (mgła), co bardzo dobrze oddaje jego znaczenie.
Mocno zanieczyszczone powietrze, to problem przede wszystkim mieszkańców dużych, mocno uprzemysłowionych miast, ale nie tylko. Za smog, odpowiedzialne są bowiem nie tylko wielkie fabryki, czy elektrownie cieplne, ale też zwykli mieszkańcy. Jak to możliwe?

Przyczyny – czyli skąd się bierze smog

Smog to zjawisko występujące głównie w okresie zimowym, gdy warunki atmosferyczne są dużo bardziej sprzyjające, niż w pozostałym czasie. Na jego pojawianie się, wpływa również duża ilość zakładów przemysłowych i ciepłowni, spaliny z samochodów, których zimą na drogach wcale nie ubywa oraz duża wilgotność powietrza, przy bezwietrznej pogodzie. Niemałą rolę, pełnią też ci, którzy ogrzewają swoje domy piecami, w których albo używają opału niskiej jakości, albo co gorsza, spalają w nich śmieci. Bardziej lub mniej świadomie, szkodzą w ten sposób nie tylko sobie, ale i innym.

Skutki smogu dla zdrowia

Smog to głównie bardzo szkodliwe związki chemiczne i pyły, które stanowią zagrożenie dla zdrowia. Wpływają na zwiększenie częstotliwości napadów astmy, zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolności oddechowej czy paraliżu układu oddechowego.
Najbardziej cierpią najmłodsi mieszkańcy i to jeszcze w łonie matki. Smog powoduje bowiem zmniejszenie masy urodzeniowej płodu. Po urodzeniu, układ oddechowy i mechanizmy filtrowania powietrza są wciąż niedojrzałe, więc tym bardziej narażone na szkodliwe działanie związków zawartych w zanieczyszczonym powietrzu.

Jak radzić sobie ze smogiem?

Przede wszystkim, w takie dni, pomieszczenia opuszczaj tylko z konieczności. Nie wietrz ich też, ponieważ nie ma to nic wspólnego ze zdrowiem. Jeśli tylko możesz, zaopatrz się w oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA.

Gdy już musisz wyjść, użyj wcześniej kupionej maski antysmogowej i oddychaj przez nos. Jadąc samochodem, używaj wentylacji ustawionej na obieg wewnętrzny, by dodatkowo nie wciągać toksycznych związków.
Pij dużo wody, w tym wody leczniczej, która dba o górne drogi oddechowe. Twoje posiłki powinny być bogate w witaminy A, C i E oraz selen. Pomogą one neutralizować nadmiar wolnych rodników w organizmie. Równie ważna jest obecność kwasów omega 3, Wit. B6 i B12.

Mieszkając w obszarze, gdzie smog zdarza się cyklicznie, trzymaj w domu rośliny, które działają oczyszczająco na powietrze. Wśród nich są między innymi bluszcz, chryzantema, dracena, fikus benjamin, skrzydłokwiat, sansewieria gwinejska (wężownica) i epipremnum złociste. Sprawdź jednocześnie, które z roślin mogą okazać się trujące i zabezpiecz jest przed dostępem do nich, najmłodszych domowników oraz zwierząt.
I chyba najważniejsze, byś w domowym piecu, nie palił śmieci, tylko stosował dobrej jakości opał

+48 508 904 736