Fizjoterapia, czy rehabilitacja – czym się różnią
Jeśli do tej pory nie miałeś okazji skorzystać z pomocy rehabilitanta, czy fizjoterapeuty, być może te dwa pojęcia wciąż stanowią dla ciebie zagadkę. Wydają się być podobne, bo kojarzą się z pomocą w powrocie do zdrowia komuś, kto doznał uszczerbku na zdrowiu.
Fizjoterapia i rehabilitacja – różnice
Jednak rehabilitacja i fizjoterapia to nie synonimy tego samego pojęcia, choć są mocno ze sobą związane. By dobrze zrozumieć, na czym polega różnica między nimi, potrzebujesz wiedzy, czym tak naprawdę jest każde z nich.
Rehabilitacja
To działanie , których celem jest powrót do równowagi w całym życiu pacjenta. Dotyczy to zarówno sfery fizycznej, psychicznej, społecznej i zawodowej. W sytuacji, gdy dotyczy osoby niepełnosprawnej beż możliwości pełnego powrotu do zdrowia, rehabilitant pomaga w adaptacji do życia z ograniczeniami.
Mając to wszystko na uwadze, możemy mówić o rehabilitacji
- medycznej – przywrócenie maksymalnej sprawności fizycznej i psychicznej,
- społecznej – pomoc w uczestniczeniu osobom niepełnosprawnym w życiu społecznym,
- zawodowej – działania mające na celu zarówno pomoc w powrocie do sprawności zawodowej, gdy w wyniku rehabilitacji medycznej, pacjent odzyskał pełną sprawność fizyczna i psychiczną, lub w uzyskaniu i utrzymaniu zatrudnienia w przypadku osób niepełnosprawnych .
Fizjoterapia
To działanie fizyczne na konkretne części ciała, w celu pobudzenia ich do lepszego funkcjonowania i powrotu do stanu zdrowia. Dostarczanie ciału bodźców może odbywać się na trzy sposoby, przez:
- fizykoterapię – działania z wykorzystaniem lasera, pola magnetycznego, prądów i ultradźwięków,
- masaż leczniczy działania stosowane w celu leczenia chorób, zmniejszania nasilenia objawów chorobowych, a także zapobiegania chorobom,
- kinezyterapię – leczenie ruchem.
Fizjoterapia i rehabilitacja – czy można stosować zamiennie
Choć znasz już różnice między fizjoterapią a rehabilitacją, to czy nie ma sytuacji, w których można te pojęcia stosować zamiennie? Owszem, są takie. Chodzi o przypadki, w których pacjent uległ wypadkowi i uszkodzeniu uległo jego ciało. Jeśli uszczerbek na zdrowiu nie był zbyt wielki i nie odcisnął się na psychice poszkodowanego, stwierdzenie, że wymaga rehabilitacji, nie będzie błędem. Choć jak się zapewne domyślasz, bardziej trafnym i właściwym byłoby użycie słowa fizjoterapia, która jest częścią składową działań rehabilitacyjnych.