Bulimia i anoreksja – całkiem różne, a może podobne
Bulimia i anoreksja – różnice są znaczne. Która jest skuteczniejsza w osiągnięciu celu? Dzięki której uzyskasz wymarzony rozmiar w talii i idealną wagę ciała? Która sprawi, że w końcu poczujesz się akceptowana przez innych?
Odpowiedź brzmi: żadna z nich. Mogą ci jedynie zaszkodzić. Jak bardzo?
Bulimia i anoreksja – różnice
Bulimia
Jest zaburzeniem psychicznym i choć bulimiczki często twierdzą, że panują nad sytuacja, to w końcu muszą poddać się leczeniu. Przez cały czas choroby, obsesyjnie kontrolują masę ciała i wygląd zewnętrzny. Ich życie skoncentrowane jest wokół jedzenia. I wszystko wydaje się być w porządku, do chwili pojawienia się epizodu żarłoczności, po których podejmują próby pozbycia się tego, co zjadły (przez wymioty, środki przeczyszczające i moczopędne). Napady objadania się uznają za swoją porażkę w dążeniu do życiowego celu, jakim jest dbanie o właściwą sylwetkę i masę ciała. Mimo okresowego przejadania się oraz oczyszczania i głodówki, waga ciała osoby chorej, utrzymuje się na mniej więcej podobnym poziomie.
Anoreksja
Choć chorzy na anoreksję cel mają podobny, to próbują go osiągnąć bardziej drastycznymi metodami. Nie ma u nich mowy o objadaniu się. Zamiast tego, wciąż zmniejszają porcje żywieniowe, skrupulatnie sprawdzając liczbę spożytych kalorii. Zwykle jest to dużo mniej, niż wynosi norma.
Jako, że jest to zaburzenie psychiczne, obraz siebie jest zniekształcony i sam chory nie dostrzega zmian w swoim wyglądzie. Owszem, wciąż widzi, że jest zbyt gruby, brzydki, nieatrakcyjny. By to zmienić, potrzebuje jeszcze trochę schudnąć, więc jeszcze mniej je, jeszcze więcej ćwiczy, co prowadzi do skrajnego wychudzenia. Zdarza się, że aż do śmierci.
Anoreksja bulimiczna
U cierpiących na ten rodzaj zaburzenia psychicznego, wkrótce po epizodzie żarłoczności, przychodzi epizod głodzenia się. Nie brakuje też wymiotów spowodowanych długimi głodówkami. Okres nasilenia anoreksji to czas wstrętu do jedzenia, apatii, spadku ilości witamin i minerałów, co prowadzi do ogólnego osłabienia. Gdy nasila się bulimia, apetyt na chwilę wraca, co objawia się pochłanianiem dużych ilości jedzenia w krótkim czasie. Jak można się domyślić, po okresie głodzenia, reakcją organizmu są wymioty. Stan chorego pogarsza się, pogłębia się poczucie winy, wyrzuty sumienia i następuje jeszcze większy spadek samooceny.
Bulimia i anoreksja – jak się uwolnić
Podstawą leczenia jest psychoterapia, o charakterze indywidualnym lub grupowym. Zwykle obejmuje zarówno osoby chore, jak i te z najbliższego otoczenia. Jeśli stan chorego na anoreksję jest poważny i zagraża życiu, konieczne jest leczenie szpitalne na oddziale psychiatrycznym. W zależności od stadium i nasilenia choroby, oprócz psychoterapii, stosuje się leczenie farmakologiczne.