Jakie szczepienia przed podróżą za granicę warto zrobić?
Dlaczego szczepienia przed podróżą za granicę są tak ważne? To jedne z najlepszych działań profilaktycznych, jakie możemy i jakie powinniśmy podjąć.
Szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym dzielą się na szczepienia obowiązkowe i szczepienia zalecane.
Szczepienia obowiązkowe, regulowane są przez Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne Światowej Organizacji Zdrowia. Informacja o ich wykonaniu, umieszczana jest w tzw. żółtej książeczce, czyli międzynarodowej książeczce szczepień.
Kiedy powinniśmy zaszczepić się przed podróżą?
Najlepiej na 6 – 8 tygodni przed planowaną podróżą, należy zgłosić się do poradni chorób tropikalnych i tu po konsultacji z lekarzem, przejść przez proces szczepień. Czas ten jest konieczny, by organizm mógł dobrze wykształcić skuteczną reakcję immunologiczną.
Jakie szczepienia przed podróżą za granicę trzeba, a jakie warto zrobić?
Szczepienia obowiązkowe
Informacji, czy i jakie szczepienie jest obowiązkowe przy wjeździe do danego kraju, udzieli nam lekarz z poradni chorób tropikalnych. Powie nam o obszarach, na których do posiadania konkretnego szczepienia zobowiązani są tylko przybywających z wybranych krajów. Jednym z nich jest Afryka, gdzie wciąż dużym zagrożeniem jest żółta gorączka. Więcej informacji w tym temacie można uzyskać na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
Innymi krajami, gdzie spotkamy się z obowiązkiem szczepień, są Arabia Saudyjska, Gambia i Libia. Jest to szczepienie na menigokoki.
Szczepienia zalecane
W Polsce, niezależnie od wyjazdów zagranicznych, część szczepień zalecanych podróżnym jest już na liście szczepień obowiązkowych. Są to: wirusowe zapalenie wątroby typu B, błonica, tężec i polio. Pozostałe szczepienia, lekarz może zalecić w zależności od kraju, do którego się udajemy. Są to szczepienia na:
dur brzuszny – Arabia Saudyjska, Bahamy, Bośnia i Hercegowina, Chiny, Chorwacja, Egipt, Indie, Indonezja, Iran, Izrael, Malezji, Malediwy, Maroko, Meksyk, RPA, Seszele, Sri Lanka, Turcja, Wietnam;
WZW typu A – niemal wszystkie kraje świata, poza większością krajów Europy;
wściekliznę – dzikie tereny Brazylii, Chin, Indii, Filipin czy Indonezji,
japońskie zapalenie mózgu – kraje wschodniej i południowej Azji,
cholerę – kraje rozwijające się w Azji, Afryce, Ameryce Środkowej i Południowej. Chodzi o sytuacje, gdy stwierdzone tam zostały ogniska cholery lub jeśli doszło do katastrof czy kataklizmów.
Co warto zrobić po powrocie z wakacji za granicą
Po powrocie z egzotycznych krajów powinno się odwiedzić lekarza i zrobić kompleksowe badania krwi i kału, by wykluczyć zarażenie pasożytami. Najlepiej udać się w tym celu do lekarza, z którym konsultowaliśmy się w sprawie szczepień przed wyjazdem za granicę.